||

Trąbinek – wieś w gminie Dolsk z aktywnym Kołem Gospodyń i zaangażowaną społecznością

Sołtys Trąbinka Milena Gąsiorowska
Sołtys Trąbinka Milena Gąsiorowska

Wieś Trąbinek (gmina Dolsk) według historycznych kronik istnieje od 1395 roku jako własność Boguchwała i Dobiegniewa.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d

Zespół dworski został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Po II wojnie światowej był i nadal jest użytkowany przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną z Ostrowieczka. Wokół budynku zachowały się pozostałości dziewiętnastowiecznego parku.

W październiku 2014 roku na terenie sołectwa postawiono drewniany wigwam, pełniący funkcję świetlicy. Wówczas gmina Dolsk, należąca do programu Leader Gościnna Wielkopolska, pozyskała na ten cel dodatkowe środki.

Już jedenasty rok z rzędu funkcję sołtysa pełni Milena Gąsiorowska, lat 44, z zawodu cukiernik, obecnie pracująca jako kucharka w przedszkolu w Dolsku. Mąż pani sołtys, Krzysztof, pracuje w fabryce stropów w Konarzycach. Państwo Gąsiorowscy mają dwoje dzieci – pełnoletniego syna i córkę, uczennicę Zespołu Szkół Ekonomicznych w Śremie.

Pani sołtys z rozmachem rozpoczęła swoje urzędowanie:

W styczniu 2015 roku odbyły się wybory, w których udało mi się pokonać kontrkandydata na stanowisko sołtysa, a w sierpniu tego samego roku zorganizowaliśmy dożynki gminne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i frekwencją. Było to możliwe dzięki zgodnej współpracy wszystkich, którym leży na sercu dobro wioski.

– mówi sołtys Milena Gąsiorowska

Zgodna współpraca wszystkich aktywnych mieszkańców trwa nieprzerwanie. W obecnej radzie sołeckiej dominują panie: Justyna Olejniczak, Halina Konieczna i Anna Kaźmierczak. Męską część Trąbinka reprezentuje Wiesław Garstka.

W maju zeszłego roku powstało u nas Koło Gospodyń Wiejskich, które już zaprezentowało się podczas dożynek w Kotowie. Panie pod kierownictwem Bogumiły Grześkowiak mają dużo chęci do pracy i wiele pomysłów, co bardzo nas cieszy.

– dodaje pani sołtys

Regularnie organizowane są imprezy wiejskie z okazji Dnia Kobiet, Dnia Dziecka oraz Mikołajek. Wnętrze wigwamu – świetlicy może pomieścić około czterdziestu osób. Latem odbywają się również inne integracyjne wydarzenia plenerowe. W przeszłości – do czasu pandemii – organizowano także zabawy sołeckie.

Z tegorocznego funduszu sołeckiego (wynoszącego około 13 tysięcy złotych) planuje się dobudowanie toalety przy świetlicy.

Trąbinek liczy około stu mieszkańców, z czego około trzydzieścioro to dzieci i młodzież.

We wrześniu 2017 roku w Trąbinku świętowano stulecie krzyża stojącego w centralnej części wioski. Jednym z inicjatorów tego wydarzenia był Franciszek Budziński, który podczas uroczystości przedstawił szczegółową historię krzyża.

Odnowiony w 2017 roku wioskowy krzyż
Odnowiony w 2017 roku wioskowy krzyż

Pan Franciszek to nasza wioskowa legenda, znawca lokalnej historii.

– mówi sołtys Gąsiorowska

Niedaleko wioski znajduje się grodzisko, uznane przez Muzeum Archeologiczne za obiekt pochodzący sprzed 3500 lat p.n.e.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *