Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Parafii Wojskowej pw. Św. Jana z Dukli

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Parafii Wojskowej pw. Św. Jana z Dukli / zdjęcie: czytelniczka TZŚ
Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Parafii Wojskowej pw. Św. Jana z Dukli / zdjęcie: czytelniczka TZŚ

W sobotę, 15 marca 2025 roku, w Parafii Wojskowej pw. Św. Jana z Dukli w Śremie rozpoczęła się uroczysta peregrynacja Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

O godzinie 16:30 wierni zgromadzili się na powitaniu wizerunku Matki Bożej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. W uroczystości uczestniczył również bp Wiesław Lechowicz, Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Obraz Matki Bożej Łaskawej przedstawia Maryję ubraną w różową suknię i błękitny płaszcz. Ma szeroko rozłożone ręce, a w dłoniach trzyma połamane strzały, które symbolizują ochronę przed nieszczęściami, chorobami i wojnami. Jest to kopia słynnego włoskiego wizerunku Madonny Łaskawej z Faenzy, który powstał w XV wieku.

Kult Matki Bożej Łaskawej narodził się w 1410 roku, gdy w Faenzy Matka Boża objawiła się Joannie a Costumis. Poprosiła wtedy o post i modlitwę, a po zorganizowaniu procesji pokutnych zaraza ustąpiła. Od tamtej pory wizerunek Matki Bożej Łaskawej stał się znakiem nadziei i opieki.

Do Polski kult ten sprowadzili ojcowie pijarzy. W 1651 roku obraz został uroczyście umieszczony w kościele pijarów w Warszawie. Rok później, po ocaleniu miasta przed zarazą, Matkę Bożą Łaskawą ogłoszono Patronką Warszawy i Strażniczką Polski, powierzając Jej opiekę nad stolicą i całym krajem.

Dwukrotnie podczas pielgrzymek do Polski przed obrazem Matki Bożej Łaskawej modlił się św. Jan Paweł II: 2 czerwca 1979 i 16 czerwca 1983.

Dwukrotnie podczas pielgrzymek do Polski przed obrazem Matki Bożej Łaskawej modlił się św. Jan Paweł II: 2 czerwca 1979 i 16 czerwca 1983.
Dwukrotnie podczas pielgrzymek do Polski przed obrazem Matki Bożej Łaskawej modlił się św. Jan Paweł II / zdjęcie: Wiktor Chicheł

Następnie o godzinie 17:00 odprawiona została Msza Święta niedzielna z kazaniem, której przewodniczył ksiądz pułkownik kanonik Marek Kwieciński. Po Eucharystii, o godzinie 17:45, Aneta Ciężarek – koordynator peregrynacji – przybliżyła wiernym historię Obrazu Matki Bożej Łaskawej, podkreślając jego znaczenie dla duchowości i tradycji Kościoła.

O godzinie 20:30 wystawiony zostanie Najświętszy Sakrament, a wierni wraz z Parafialną Różą Różańcową mają odmówić różaniec w intencji błogosławieństwa dla Ojczyzny. Modlitewne czuwanie zakończy Apel Jasnogórski o godzinie 21:00.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *