|

Dolszczanie adorują św. Walentego i modlą się za chorych psychicznie

Edeac64f E7fe 41dd Bb9d Ae63ae50fa67
Ks. Sławomir podczas mszy i cudowny obraz św. Walentego (fot. Wiktor Chicheł)

W sobotę 15 lutego odbyły się dwie msze św. odpustowe św. Walentego w kościele pw. św. Ducha w Dolsku. Nasza redakcja była obecna na nabożeństwie wieczornym. Jest to jedna z niewielu okazji wstąpienia do tej pięknej świątyni.

Każdego roku 14 lutego w tej świątyni jest odprawiana msza św. odpustowa. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim na mocy decyzji papieża Gelazjusza I obchodzone było od 496 roku w dniu 14 lutego, jako Dzień św. Walentego (Walentynki). Jednak papież Paweł VI po Soborze Watykańskim II usunął Walentego z oficjalnego kalendarza liturgicznego, poświęcając 14 lutego świętym Cyrylowi i Metodemu. Jednak, jak widać to w Dolsku, kult męczennika Kościoła przetrwał zmiany „następcy św. Piotra” i ten dzień wierni kojarzą tylko z patronem zakochanych.

Pierwsza msza św. została odprawiona o godz. 9.30. Natomiast my przybyliśmy do kościoła pw. św. Ducha na godz. 17.30, kiedy ks. proboszcz Sławomir Krzeszewski złożył Najświętszą Ofiarę już z formularza niedzielnego. Podczas kazania poruszył temat chorób psychicznych, których Walenty szczególnie jest patronem. We współczesnych czasach, wypełnionych różnymi chorobami tego typu, staje się ważnym orędownikiem w niebie dla tych osób, a nie tylko zakochanych.

Po mszy św. grupa dziewczynek z Duszpasterstwa Dzieci „Jutrzenka” rozdawała przygotowane ciasteczka z goździkami, które według św. Hildegardy z Bingen, jak powiedział kapłan, działają kojąco na ból głowy. Parafianie mogli wesprzeć ich działalność małymi datkami.

Kościół pw. św. Ducha z 1618 r. znajduje się po prawej stronie, przed wjazdem na dolski rynek. Został wzniesiony na miejscu wcześniejszej świątyni, ufundowanej wraz ze szpitalem w 1442 r. przez bp. poznańskiego Andrzeja Bnińskiego. Drewniana świątynia jest jedną ze starszych w Wielkopolsce. Kiedyś służyła jako kościół szpitalny. W jej lewym ołtarzu bocznym, pochodzącym z XVII w., umieszczono w przeszłości obraz św. Walentego, który uznawany jest za cudowny. Stąd w parafii pw. św. Michała Archanioła, co roku odbywa się odpust.

(fot. Wiktor Chicheł)

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *