|

Brodnica: Wioską zarządza pełna werwy czterdziestolatka

Sołtys Brodnicy Małgorzata Sajkiewicz
Sołtys Brodnicy Małgorzata Sajkiewicz

Brodnica w powiecie śremskim, wzmiankowana już w 1230 roku, łączy bogatą historię z nowoczesnością. Dzięki sołtysce Małgorzacie Sajkiewicz wieś dynamicznie się rozwija, oferując mieszkańcom przestrzeń do integracji i edukacji, jak „Pracownia Orange”, oraz organizując liczne wydarzenia społeczne.

Reklama VW Berdychowski

Jak wynika z dokumentów historycznych, pierwsza wzmianka o Brodnicy (wsi w powiecie śremskim, będącej stolicą gminy) pochodzi z 1230 roku.

W latach 1426–1581 Brodnica posiadała status miasta. W XIX wieku oraz w późniejszych latach majątek należał kolejno do rodów Chłapowskich i Mańkowskich.

Ciekawostką historyczną jest grób Józefa Wybickiego, znajdujący się przy kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Prochy twórcy hymnu Polski zostały jednak w 1923 roku przeniesione do kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. W grobie tym nadal spoczywają szczątki drugiej żony Wybickiego, Estery, oraz ich syna, Łukasza.

Grób Wybickiego - są tam szczątki drugiej żony i syna twórcy hymnu Polski
Grób Wybickiego – są tam szczątki drugiej żony i syna twórcy hymnu Polski

Od 1997 roku na czele sołectwa stoją kobiety. Wówczas z funkcji sołtysa zrezygnował Józef Mrozek, a jego miejsce zajęła Alicja Śliwa-Kasztelan, która pełniła tę funkcję przez pięć (!) kolejnych kadencji.
Od stycznia 2019 roku sołtysem jest Małgorzata Sajkiewicz.

Pani Małgorzata to przykład współczesnej, starannie wykształconej kobiety. Jest absolwentką Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a ostatnio ukończyła również studia podyplomowe z zakresu zarządzania kulturą. Uczestniczyła w XVIII edycji Programu Liderskiego PAFW, organizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego.

Od najmłodszych lat mieszka w Brodnicy. Jej mąż jest strażakiem w tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej, a ona sama pełni funkcję radnej gminnej. W ostatnich wyborach pokonała brata wójta Łukasza Pakowskiego, który miał już spore doświadczenie jako radny.

Sprawami społecznymi, pozarządowymi i samorządowymi interesuję się właściwie od czasów liceum. Moją pierwszą pracą był staż w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, w Ośrodku Regionalnym w Poznaniu. Później konsekwentnie działałam w różnych organizacjach pozarządowych: pisałam wnioski, realizowałam projekty edukacyjne dla szkół i seniorów, a także pełniłam rolę doradczyni dla grup inicjatywnych i NGO-sów w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w Poznaniu. Obecnie pracuję w poznańskiej Fundacji „Dziecko w Centrum”. Praca w roli sołtyski to dla mnie przywilej i szansa na rozwój naszej społeczności – miejsca, w którym każdy może czuć się ważny i potrzebny. Wierzę, że razem możemy tworzyć przestrzeń pełną życia, pasji i możliwości. Każdego dnia uczę się czegoś nowego i cieszę się, że moje doświadczenie od czasu do czasu owocuje czymś naprawdę dobrym.

– mówi pani Małgorzata

Radę sołecką Brodnicy tworzą: Alina Szczepaniak-Garwacka, Joanna Konarska, Magdalena Kunert, Waldemar Makowski, Eugeniusz Jankowiak oraz Grzegorz Giełażyn.

To osoby o różnorodnych kompetencjach i umiejętnościach. Tworzymy zgrany zespół i mamy jeszcze wiele planów w pracy na rzecz mieszkańców.

– dodaje pani sołtys

Nasza rozmówczyni jest również współzałożycielką i członkinią Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywne Brodniczanki”.

Wiejska świetlica znajduje się w budynku dawnego komisariatu policji. Dziś jest to „Pracownia Orange” – projekt zrealizowany z inicjatywy pani sołtys.

W 2023 roku wzięliśmy udział w konkursie ogólnopolskim i otrzymaliśmy darowiznę rzeczową od Fundacji Orange. Dzięki temu powstała multimedialna świetlica wyposażona w darmowy internet, meble oraz sprzęt, w tym laptopy, drukarkę 3D, konsolę i telewizor. Jest otwarta dla wszystkich mieszkańców gminy Brodnica – jako miejsce rozwijania kompetencji cyfrowych, a także przestrzeń spotkań, warsztatów i ciekawych wydarzeń. To centrum aktywności i animacji, zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i seniorów. Chcemy, by była to przestrzeń sprzyjająca integracji, edukacji i zabawie.

– wyjaśnia pani sołtys Małgorzata Sajkiewicz

Cykliczne imprezy organizowane w sołectwie to m.in. Majówka na Parkowej, Powitanie Lata połączone z Dniem Dziecka, Sprzątanie Świata, kino plenerowe, koncerty plenerowe oraz Jarmark Świąteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *