|

Zimowe awarie samochodowe. Co najczęściej się psuje i jak temu zaradzić?

Zimowe Awarie Samochodowe Co Najczesciej Sie Psuje I Jak Temu Zaradzic Wp

Prowadzenie auta w warunkach zimowych jest sporym wyzwaniem i to także dla kierowców, którzy posiadają już spore doświadczenie. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, jakie są najpowszechniejsze zimowe awarie pojazdów. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda się im w porę zaradzić.

Kłopotliwy akumulator

Reklama VW Berdychowski

Jednym z najważniejszych problemów zimą są bezsprzecznie awarie powiązane z funkcjonowaniem akumulatora. Niskie temperatury powietrza nie mogą bowiem pozytywnie wpływać na jego wydajność. To zaś z kolei może prowadzić do mniej bądź bardziej nasilonych trudności związanych z uruchomieniem silnika. Aby skutecznie zaradzić kłopotom związanych z funkcjonowaniem akumulatora, warto byłoby jeszcze przed zimą sprawdzić jego stan. Najistotniejszy jest oczywiście poziom naładowania akumulatora. Warto też sprawdzić, czy na klemach nie występuje korozja, która bywa dosyć częstym powodem awarii. Ponadto, w razie potrzeby przed podróżą należy naładować akumulator, korzystając z prostownika. Warto też zwrócić uwagę na układy akumulatorowe w tzw. hybrydach – stopień zużycia poszczególnych elementów w nich różni się.

klopotliwy-akumulator.jpg

Niesprawny układ chłodzenia

W zimie układ chłodzenia również może szwankować. Kluczowym problemem jest zamarzanie płynu hamulcowego. Jeżeli zima jest wyjątkowo mroźna, należy stosować odpowiednie rodzaje płynów, które wykazują wysoką odporność na niskie temperatury powietrza. Niezmiernie ważne jest też systematyczne sprawdzanie poziomu płynu hamulcowego. Jeżeli okaże się, że w zbiorniku znajduje się zbyt mała jego ilość, jak najszybciej trzeba ją uzupełnić.

Troska o dobór odpowiedniego ubezpieczenia

Zima, nawet w przypadku zachowania szczególnej ostrożności, może stanowić większe ryzyko kolizji i wypadków. W zimie, gdy jest ślisko, wydłuża się bowiem droga hamowania pojazdu. Dobrze byłoby zatem, nie tylko dla bezpieczeństwa psychofizycznego, ale i finansowego, zatroszczyć się o dobór odpowiedniego ubezpieczenia (nie wspominając o obowiązkowym OC). Warto sprawdzić dokładne parametry konkretnej oferty, aby przekonać się, co takiego gwarantuje. Dobrze byłoby też rozważyć wykupienie ubezpieczenia nieobowiązkowego, takiego jak AC, czyli Autocasco (warte rozważenie jest też ubezpieczenie Assistance zapewniające pomoc, holowanie i auto zastępcze).

Problemy z oponami

Zimową porą ważne jest nie tylko to, aby pamiętać o ubezpieczeniu samochodu, ale również i to, aby zatroszczyć się o zmianę opon na zimowe. W przeciwnym bowiem razie bardziej niż pewne jest to, że pojawią się kłopoty na drodze. Niskie temperatury i śliska nawierzchnia mogą prowadzić w szczególności do problemów związanych z przyczepnością i kontrolą nad pojazdem. Przed rozpoczęciem jazdy, zwłaszcza jeśli ma być to długa trasa, warto sprawdzić też stan bieżnika w oponach. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż minimalna głębokość bieżnika dla opon zimowych wynosi 4 mm.

problemy-z-oponami.jpg

Kłopoty z wycieraczkami i spryskiwaczami

Zima to także czas, kiedy wycieraczki i spryskiwacze są szczególnie intensywnie używane. Nieprzyjemne, nierzadko ujemne temperatury oraz opady śniegu mogą prowadzić do uszkodzeń wycieraczek, jak również do zamarzania płynu do spryskiwaczy. Przed zimą warto byłoby więc sprawdzić stan wycieraczek, a w razie potrzeby – wymienić zużyte pióra. Wycieraczki powinny być bowiem elastyczne i dobrze przylegające do szyby. Kluczowe jest też regularne kontrolowanie poziomu płynów do spryskiwaczy. Na pewno należy też zadbać o prawidłowy rodzaj płynu. Innego rodzaju używa się bowiem porą wiosenną oraz letnią, a innego jesienią lub zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *