Zaginiony grzybiarz i zagubiona seniorka. Obu pomogli śremscy policjanci
Dzięki szybkiej i skutecznej akcji śremskiej policji, udało się odnaleźć dwie zaginione osoby, które wróciły bezpiecznie do swoich rodzin.
Pierwszym zaginionym był mężczyzna, który zgubił się podczas grzybobrania, a drugą osobą była starsza kobieta, która przez kilka godzin błąkała się po mieście.
Sponsorem głównym działu NA SYGNALE jest KT-24:
Do pierwszego zdarzenia doszło w czwartek, 10 października, w godzinach popołudniowych. Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Śremie otrzymał zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny w średnim wieku, który wraz z rodzicami zbierał grzyby w okolicach Esterpola. Mężczyzna, wymagający stałej opieki, nagle oddalił się i rodzina nie była w stanie go odnaleźć na własną rękę. Na miejsce skierowano asp. szt. Leszka Piorunowskiego, dzielnicowego gminy Brodnica, który szybko odnalazł zaginionego na drodze leśnej między Jaszkowem a Tworzykowem. Mężczyzna stał tam z koszykiem, na szczęście w dobrym stanie. Funkcjonariusz przekazał go pod opiekę rodziców, kończąc tym samym pomyślnie akcję poszukiwawczą.
Reklama
Do drugiego przypadku doszło w nocy z 12 na 13 października. Tuż po północy córka zgłosiła zaginięcie swojej matki, która wymaga opieki ze względu na stan zdrowia. Starsza kobieta opuściła mieszkanie w Śremie około godziny 20:00 i nie było z nią kontaktu przez kilka godzin. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji ogłosił alarm dla wszystkich funkcjonariuszy, aby natychmiast przystąpili do poszukiwań. Szczęśliwie, st. asp. Marcin Hyży, policjant drogówki, gdy opuszczał swoje mieszkanie, aby zgłosić się na komendę, zauważył zdezorientowaną starszą kobietę w wiatrołapie bloku. Okazało się, że była to poszukiwana seniorka, która błąkała się po mieście i przeszła z osiedla Jeziorany na osiedle Helenki. Policjant pomógł jej i zapewnił, że wróci bezpiecznie do swojej rodziny.
Przy tej okazji policjanci przypominają o trwającej kampanii społecznej pod hasłem #JestemTuCZEKAM, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć seniorów. Kampania przygotowana została przez Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji oraz Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji przy merytorycznym wsparciu partnerów: Fundacji “ITAKA”- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Alzheimer Polska. W formie materiałów video przygotowano trzy kolejne odsłony kampanii: „Zapobiegaj”, „Działaj”, „Reaguj”. Można się z nich dowiedzieć, co zrobić, aby nie dopuścić do zaginięcia podopiecznego? Gdzie się udać po pomoc? Kogo zaangażować w poszukiwania? A w końcu także, jak rozpoznać w naszym otoczeniu – w parku czy na ulicy, osobę, która sprawia wrażenie zagubionej i może potrzebować naszej pomocy? – przekazuje podinsp. Ewa Kasińska ze śremskiej policji.