Odwiedzamy sołectwo Kadzewo: tradycja, ekologia i lokalna społeczność
Jak wynika z zapisków w kronikach – Kadzewo istnieje od 1367 roku. Była to własność rycerska. Pod koniec XVI wieku – majątek ten wraz z Bodzyniewem i Marszewem należał do Andrzeja Chłapowskiego.
Reklama
Jest też w Kadzewie zabytkowy zespół pałacowy i folwarczny wybudowany w XIX wieku. To dziś prywatna własność spadkobierców, którzy prowadzą tam ekologiczną uprawę warzyw pod nazwą “Ojcowizna”. Warzywa te można zamówić poprzez internet. Zostaną one dostarczone przez firmę wysyłkową.
Dzisiejsze sołectwo (wchodzące w skład gminy Śrem) zamieszkuje 225 osób i składa się z Kadzewa i Marszewa. Ludność Marszewa to osiem osób.
W Kadzewie istnieje gospodarstwo rolne wchodzące w skład spółki “Spójnia” Nochowo. Przed laty hodowano tam bydło i świnie, dziś skupia się ono jedynie na uprawie nasion. To stąd pochodzi słynny ogórek ogórek “śremski” – jako popularna w całej Polsce odmiana. Gospodarstwo Kadzewo zatrudnia obecnie siedem osób.
W wiosce jest też jeden wielki gospodarz (drób, trzoda chlewna) i uprawa ziemi. Jest też jeden wielki sadownik. Dwóch pomniejszych właścicieli gospodarstw – nie uprawia już ziemi – tylko ją dzierżawi.
Tegoroczne wybory sołeckie odbyły się 19 czerwca. Wzięło w nich udział 23 osoby. Na sołtysa kandydował jedynie Michał Jankowski i dostał on komplet głosów. W skład rady sołeckiej wchodzą: Izabela Idziak, Hubert Cieślak i Rafał Skowroński.
Sołtys Michał Jankowski obchodzi w tym roku dziesięciolecie zasiadania na swoim stołku. Przewodzenie wioską objął w 2014 roku, po śmierci urzędującego sołtysa – Zbigniewa Kaźmierskiego. Zaliczył więc dwie pełne kadencje i nieco ponad rok tej pierwszej.
“Sołtys tyle może, co wieś pomoże” – nasz rozmówca powtarza ulubione powiedzonko większości sołtysów.
Obecnie w Kadzewie mamy zrównoważoną demografię. Jest grupa seniorów, grupa osób w wieku produktywnym, dzieci i młodzież. Mieszkańcy dbają o wioskę i pomagają w inicjatywach. Powstało stowarzyszenie Osada Kadzewo, które skupia zaangażowane osoby w większości w wieku poniżej 35 lat – mówi sołtys.
Rada sołecka ma już za sobą pierwszy projekt zrealizowany po wyborach. Były to warsztaty dożynkowe, które pokazywały jak kiedyś pracowano przy dożynkach. Całość połączona była z festynem rodzinnym i zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem i Kołem Gospodyń Wiejskich.
Na przyszły rok fundusz sołecki wynosi nieco ponad 21 tysięcy złotych.
Pieniądze przeznaczymy na kilka imprez plenerowych, zakup stacji do napraw rowerów i zakup zestawu muzycznego czyli głośnika i dwóch mikrofonów – wyjaśnia Michał Jankowski.
Celem strategicznym naszego rozmówcy jest pozyskanie terenu na cele sołeckie i postawienie tam świetlicy. Jest to jednak, jak się wydaje “melodia” dalekiej przyszłości.
Sołtys Kadzewa ma 54 lata, ukończył wydział Fizyki Ziemi i Atmosfery – UAM w Poznaniu. Pracuje w firmie Dutron, jako kierownik działu utrzymania ruchu. Jego żona Ewa (mgr ekonomii) – też jest zatrudniona w Dutronie.
Państwo Jankowscy mają w domu trzy koty płci męskiej. Widać, że o nie dbają i muszą je kochać, bo każdy kocur ma w kącie pokoju swój wielopiętrowy olbrzymi (bo sięgający sufitu) drapak.
Na sporej wielkości przydomowym ogrodzie ma swoją budkę kocica, która woli widocznie żyć na wolności.