Winobranie i miasta zwiedzanie. Sołectwo Lubiatowo zorganizowało wycieczkę krajoznawczą do Zielonej Góry
Kolejne przedsięwzięcie turystyczne organizowane przez sołectwo Lubiatowo. Tym razem była to jednodniowa wycieczka do Zielonej Góry.
Reklama
W królestwie Bachusa
Mitologiczny Dionizos, znany również jako Bachus, to syn Zeusa i śmiertelniczki Semele. W mitologii uważany za boga płodności, dzikiej natury, winnej latorośli, teatru i wina. Nieodłączny symbol zielonogórskiego „Winobrania”.
Wyjazdy turystyczne organizowane przez sołectwo Lubiatowo cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W wycieczce do Zielonej Góry (7 września) udział wzięły 64. osoby. Organizatorzy dołożyli starań, by czas spędzony w Zielonej Górze stał się niezapomnianą przygodą.
Na turystów czekała lokalna przewodniczka – Ewa Ogiołda, które pokazała najciekawsze miejsca w Zielonej Górze, przedstawiając historię miasta. Podczas opowieści nie zabrakło oczywiście legend i anegdot, które nadały zwiedzaniu smaku.
Zainteresowanie i zachwyt wzbudziła m.in. zielonogórska palmiarnia, która powstala w oparciu o domek winiarski Augusta Gremplera z 1919 roku. W palmiarni zobaczyć można wiele egzotycznych roślin, nad którymi króluje jedna z najwyższych palm w Polsce. W otoczeniu budynku usytuowany jest równie interesujący Park Winny wraz z pokazową winnicą, labiryntem oraz placem zabaw.
Kolejnym punktem programu był zielonogórski rynek. Podczas spaceru co i rusz pojawiały się rzeźby Bachusa. Zainteresowanie turystów wzbudził także dom, w który urodziła się i wychowała znana piosenkarka – Maryla Rodowicz.
W Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprezentowana została historia Zielonej Góry na fotografiach. Nie zabrakło także prezentacji multimedialnych. Tutaj też poznać można historię zielonogórskiego „Winobrania”.
Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem oglądali muzealne wystawy, słuchając jednocześnie opowieści przewodniczki.
Podczas spaceru zielonogórskim deptakiem zauważyć można było kolejny posąg Bachusa, a także pomnik Andrzeja Huszczy – słynnego, zielonogórskiego żużlowca. Interesująco prezentował się także rynek, ratusz miejski oraz zabytkowe kościoły. Estetykę miasta podkreślają murale przedstawiające historię Zielonej Góry oraz postaci osób zasłużonych dla miasta.
Zwieńczeniem spaceru dopełnionego zwiedzaniem, była wizyta w „Skrzynce wina – Wine bar”, gdzie każdy mógł skorzystać z degustacji lokalnych trunków. Do wyboru były wina musujące, półwytrawne, słodkie, czerwone, białe, różowe itd.
Po degustacji uczestnicy mieli tzw. czas wolny, co oznacza, że każdy mógł skorzystać z wybranych atrakcji. Sporym zainteresowaniem cieszył się jarmark winobraniowy, niektórzy zdecydowali się również na zabawę w lunaparku. Część turystów zdecydowała się zwiedzić wieżę Braniborską, która jest otwierana wyłącznie podczas święta miasta.
Kulminacyjnym momentem było symboliczne przekazanie kluczy do miasta Bachusowi. Dokonał tego miejscowy burmistrz na scenie głównej, punktualnie o godzinie 20.00.
Z okazji święta miasta odbywały się także liczne koncerty, posłuchać można było m.in. koncertów czy wziąć udział w imprezach towarzyszących.
Wycieczka do Zielonej Góry była już 50. imprezą wyjazdową zorganizowaną przez sołectwo Lubiatowo. Kolejnym planowanym przedsięwzięciem jest wyjazd do Częstochowy i zwiedzanie sanktuarium na Jasnej Górze.