|

Od 125 lat służą bezinteresowną pomocą. Piękny jubileusz OSP Dolsk

Jubileusz 125 Lecia Osp Dolsk Fot. Gmina Dolsk 5




W tym roku OSP Dolsk świętuje 125-lecie powstania jednostki. Z tej właśnie okazji w sobotę, 14 września odbyły się jubileuszowe uroczystości. Były wspomnienia, medale i odznaczenia.

Berdychowski Kwiecien 2024

Wyjątkowe święto

Uroczystości związane z 125-leciem powstania OSP Dolsk Dolsk rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Mikołaja Archanioła w Dolsku. Nabożeństwo odprawił proboszcz – ks. Sławomir Krzeszewski.

Po mszy świętej ulicami Dolska przeszedł korowód, któremu przewodniczyli muzycy z Ogniska Walusia. Za nimi podążali strażacy oraz zaproszeni goście wśród których znaleźli się m.in.: burmistrz miasta i gminy Dolsk – Tomasz Frąckowiak, sekretarz gminy – Mirella Godawa, przewodnicząca Rady Miasta i gminy Dolsk – Janina Pawełczyk, radni, burmistrz minionej kadencji – Barbara Wierzbińska, komendant powiatowy PSP w Śremie – st. bryg. Artur Topolski, członek zarządu powiatu śremskiego – Marek Sikorski, wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego i jednocześnie poseł na sejm – Tadeusz Tomaszewski, a także poseł i wiceminister MSWiA – Wiesław Szczepański. Nie zabrakło osób prywatnych i firm, które aktywnie współpracują z OSP Dolsk.

Medale i odznaczenia dla strażaków

Główna część uroczystości odbyła się na terenie Bractwa Kurkowego w Dolsku. Były podziękowania, życzenia oraz medale i odznaczenia dla dolskich ochotników.

Dh Szymon Burzyński oraz dh Arkadiusz Kowalski otrzymali odznaczenia Strażak Wzorowy.

Wręczono także odznaczenia za wysługę:

  • dh Ewa Skowrońska, dh Magdalena Nowicka, dh Paulina Stefaniak, dh Barbara Otto oraz dh Kacper Skowroński – wysługa 5 lat;
  • dh Arkadiusz Kowalski – wysługa 10 lat;
  • dh Szymon Burzyński, dh Michał Stępa, dh Sandra Trybuś, dh Michał Otto, dh Marta Nowicka – wysługa 15 lat;
  • dh Wojciech Woroch, dh Łukasz Trybuś, dh Dariusz Nowicki, dh Bartosz Nowicki, dh Maciej Nowicki, dh Bartosz Kaczmarek, dh Marek Pucher – wysługa 20 lat;
  • dh Henryk Litka, dh Krzysztof Norberciak – wysługa 25 lat;
  • dh Janusz Kwieciński, dh Artur Marciniak – wysługa 30 lat;
  • dh Błażej Burzyński – wysługa 35 lat;
  • dh Wojciech Trybuś – wysługa 40 lat.

Strażacy z OSP Dolsk niejednokrotnie udowodnili, że potrafią działać i nieść bezinteresowną pomoc ludziom. Oprócz udziału w akcjach ratowniczych druhowie z Dolska aktywnie uczestniczą w życiu lokalnego społeczeństwa, organizując lub współorganizując przedsięwzięcia o charakterze integracyjno-charytatywnym. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że potrafią zmobilizować innych ludzi do działania.

Druhowie z OSP Dolsk przygotowali także podziękowania i pamiątkowe statuetki dla osób prywatnych i przedsiębiorstw, które wspierają OSP Dolsk.

Krótka historia OSP Dolsk

Na facebookowym profilu stowarzyszenia Memoria Dolsk można przeczytać krótką historię OSP Dolsk. Informacje zaczerpnięte zostały z książki Zdzisławy Dłużak „100 lat OSP Dolsk”.

Jednostka OSP w Dolsku powstała w roku 1899. Utworzenie organizacji niosącej pomoc w sytuacji zagrożenia, były klęski żywiołowe, w szczególności pożary, które często nawiedzały ówczesnych mieszkańców.

Pierwsze zebranie organizacyjne zwołano w maju 1899, a zainicjował je ówczesny burmistrz Ciesielski, który – nota bene – został prezesem i naczelnikiem nowo utworzonej jednostki, liczącej 30 członków.

W roku 1901 Zarząd Miejski przekazał jednostce OSP drewnianą strażnicę, która znajdowała się w miejscu obecnej remizy. W kolejnych latach strażnica była przebudowywana i modernizowana. Ze składek zakupiono ręczną sikawkę przewożoną końmi.

Szczególny rozwój jednostki miał miejsce w okresie międzywojennym. Funkcję prezesa i naczelnika OSP pełnił wówczas ówczesny burmistrz – Józef Burdajewicz. Zakupiono wtedy pierwszy sztandar, który został poświęcony podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 30-lecia powstania OSP Dolsk.

Działalności OSP Dolsk nie przerwała nawet II wojna światowa. W ciągu 125 lat istnienia jednostka przechodziła okresy sukcesów i niepowodzeń, jednakże dolscy druhowie zawsze byli gotowi, by nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Zmieniali się ludzie, modernizowano sprzęt i budynki, główna idea zawsze pozostawała jednak niezmieniona.

Wśród członków OSP Dolsk nie brakło także osób, które oddały życie w walce za ojczyznę podczas I i II wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego czy wojny bolszewickiej w roku 1920.