||||

VII edycja Nadwarciańskiej Pielgrzymki Śladami Krzyża Świętego Śrem-Gogolewo

Img 3090
Pamiątkowe zdjęcie przed wyruszeniem (fot. Wiktor Chicheł)

W sobotę 14 września o godz. 5.00 wyruszyła ze śremskiej mariny piesza „Nadwarciańska Pielgrzymka Śladami Krzyża Świętego Śrem-Gogolewo”, na odpustowy dzień pielgrzyma do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie. Jest to dzień uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego w Kościele Katolickim. 

Zbiórka odbyła się o godz. 4.45 na parkingu przy marinie. Już wtedy pogoda była wietrzna i odczuwalny był chłód. Pielgrzymi przyjeżdżali stopniowo przez 15 minut. Z rozmów można było się dowiedzieć, że trochę ludzi zrezygnowało z udziału ze względu na pogodę. O godz. 5.00 grupa pątników stanęła do grupowego zdjęcia. Następnie pan Marek Kmieciak przywitał oficjalnie wszystkich i omówił sprawy techniczne. Po tym przekazał mikrofon pani, która jest odpowiedzialna za śpiew oraz prowadzenie modlitwy i wyruszyli z pieśnią na ustach ul. Nadbrzeżną. Przez całą długość tej części promenady dwa razy dołączały kolejne osoby chcące iść do Gogolewa. Niestety niedalekiej odległości mostu zaczął padać deszcz.

Wyjście pątników spod mariny

Tak jak podczas tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Śremie pątnicy podążają śladami Księdza Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Trasa 21,5 km wiedzie wałem wzdłuż rzeki Warty, wśród przepięknej otaczającej nas nadwarciańskiej przyrody. Po drodze odpoczną w Sroczewie pod pomnikiem przyrody, dębem szypułkowym o nazwie „Antek” od imienia duchownego z Sebastianowa. Do celu planowo mają dotrzeć ok. godz. 10.30.

Natomiast Pielgrzymka Rowerowa wyruszy spod kościoła pw. Mądrości Bożej w Śremie o godz. 8.00 i będzie miała do pokonania 26 km.

Inicjatorem pielgrzymki jest Marek Kmieciak, który od 2018 roku, wraz z zaufanym zespołem, regularnie organizuje to wydarzenie. Ponadto jest odpowiedzialny za organizację Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, odbywającej się w naszym powiecie przed Wielkanocą. Trasa tej nocnej wędrówki także podąża śladami Arcybiskupa Antoniego Baraniaka (Śrem – Gogolewo).

Historia kościoła

Berdychowski Kwiecien 2024

Pielgrzymka odbywa się pamiątkę wydarzeń jakie miały miejsce po spaleniu poprzedniego kościoła, opisane w folderze kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie nad Wartą. Paszek z Gogolewa, był podkomorzym kaliskim, późniejszym sędzią poznańskim, właścicielem Gogolewa, Lutogniewa, Rozdrażewa i Kępy w latach 1392 – 1425. To on zbudował pierwszy drewniany kościół w Gogolewie pw. świętych Jana Ewangelisty i Stanisława. Świątynia ta konsekrowana została 23 października 1390 roku. W 1777 roku spaliła się wskutek uderzenia piorunem. Po dwóch latach zbudowany został nowy kościół drewniany – barokowy, który przetrwał do naszych czasów w niezmienionej formie. Kościół powstał na niewielkim wzniesieniu przy zakolu rzeki Warty, w miejscu, gdzie jak głosi legenda, zatrzymał się krzyż płynący pod prąd rzeki. Zdarzenie to zostało odebrane jako znak od Boga i zmobilizowało miejscowych do zbudowania świątyni. Na pamiątkę tego wydarzenia zmieniono wezwanie kościoła na Podwyższenie Krzyża Świętego.

(fot. Wiktor Chicheł)