|

Mieszkańcy Masłowa dziękowali za tegoroczne plony. KGW zorganizowało wiejskie dożynki

Img 6257




Święto Plonów, czyli dożynki, to symboliczne zakończenie żniw i podziękowanie za zbiory. KGW „Masłowianki” zorganizowało wiejskie dożynki. Uroczystość odbyła się w sobotę, 7 września.

Berdychowski Kwiecien 2024

Kultywują tradycję

Inicjatorem zorganizowania w Masłowie wiejskich dożynek jest KGW „Masłowianki”. Warto podkreślić, że KGW „Masłowianki” pozyskało grant w wysokości 15 000, 00 zł z programu Etno Polska na dofinansowanie przedsięwzięć wzmacniających tożsamość kulturową. Stąd też pomysł, by zorganizować dożynki wiejskie, których hasło przewodnie brzmiało: „Nasza misja to tradycja – tegoroczne plony uwite w korony”.
Współorganizatorem Święta Plonów w Masłowie była rada sołecka wsi Masłowo, Klub Motomass oraz OSP Masłowo 998.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: burmistrz miasta i gminy Dolsk – Tomasz Frąckowiak, sekretarz gminy – Mirella Godawa, radny wsi Masłowo – Szymon Taciak, sołtys wsi Masłowo – Dariusz Siejak, kierownik Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dolsku – Maria Schneider, prezes OSP Masłowo 998 – Benedykt Włodarczak, Barbara Wierzbińska, Beata Szafraniak, Monika Szymańska, Magdalena Szymańska oraz Łukasz Wasilewski. Nie zabrakło także rolników, ogrodników, pszczelarzy i przedsiębiorców.

Starostami dożynkowymi byli: Agnieszka Ksoń oraz Mikołaj Wasiński. Funkcję konferansjerek pełniły: Ewa Taciak i Daria Rosiak.

Uroczystość rozpoczął barwny korowód dożynkowy, który przejechał pięknie przystrojonymi ulicami Masłowa, docierając do placu przed świetlicą wiejską, gdzie odbyły się dożynki.

Uroczystą mszę świętą dziękczynną odprawił ks. Szymon Nowicki – proboszcz parafii pw. św. Rocha w Wieszczyczynie.

Masłowo na kartach historii

Dożynki to doskonała okazja, by przybliżyć historię wsi. Pierwsza wzmianka o Masłowie pochodzi z roku 1369 i określa wieś jako własność szlachecką Andrzeja z Masłowa, który – podobnie, jak inni rycerze wielkopolscy – służył księciu oleśnickiemu Konradowi. W latach 1398-1406 wieś była własnością Dobrogosta Masłowskiego, zwanego także Włościejewskim.

W 1428 roku Masłowo odziedziczyła Anna, żona Jana Pasokonia z Włościejewek. W latach 1449-76 właścicielem wsi był Mikołaj Pasikoń, którego rodzina dziedziczyła dobra do połowy XV wieku. W roku 1550 była to własność Wojciecha Rydzyńskiego, natomiast w 1845 należała do Faustyna Hafika.

Źródła z 1885 roku wymieniają tu folwark liczący 292 mieszkańców, 38 domów i 400 mórg. W roku 1902 folwark został przejęty i rozparcelowany przez Królewską Komisję Kolonizacyjną.
Obecnie zabudowania Masłowa skupiają się wokół dróg krzyżujących się wokół wioski. Po obu stronach spotkać można zagrody z przełomu XIX i XX wieku, z dwuspadowymi dachami. W Masłowie funkcjonuje Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy, przekształcona w roku 2019 w Zespół Szkolno-Przedszkolny.

Sołtysem wsi jest aktualnie Dariusz Siejak, natomiast w skład rady sołeckiej wchodzą: Jagoda Wojtkowiak, Piotr Ciszewicz, Paweł Matuszak i Szymon Taciak.

Dożynkowe obrzędy

Tradycją Święta Plonów są obrzędy dożynkowe. W Masłowie obrzędy dożynkowe rozpoczął Polonez, któremu przewodzili dożynkowi starostowie – Agnieszka Ksoń i Mikołaj Wasiński. W kolejnych parach pojawiły się dzieci, młodzież oraz członkinie KGW. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać także Trojaka w wykonaniu członkiń KGW. Święto Plonów dopełniły występy artystyczne dzieci i młodzieży.

Dożynki wyprawiano po zakończeniu żniw. Najważniejszym elementem Święta Plonów był wieniec, który wiły kobiety z kłosów zbóż. Zgodnie z tradycją wieniec powinien posiadać również kwiaty, jagody, dorodne jabłka i liście jarzębiny, gdyż odzwierciedla on wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Do obrzędów dożynkowych należy obtańcowanie dożynkowego wieńca.

Równie ważny jest obrzęd przekazania chleba przez dożynkowych starostów na ręce gospodarzy, którymi w Masłowie byli: burmistrz miasta i gminy Dolsk oraz sołtys wsi.

Zgodnie z tradycją, chleb został sprawiedliwie podzielony i rozdany wśród uczestników uroczystości.

Symboliczne chleby otrzymali także rolnicy, ogrodnicy i rzemieślnicy z Masłowa. Moment ten uświetniły przyśpiewki dożynkowe w wykonaniu mieszkanki wsi – Pauliny Taciak.

Na uczestników dożynek czekał tradycyjny poczęstunek przygotowany przez członkinie KGW. Można było również obejrzeć wystawę prac Benedykta Włodarczaka oraz fotografii prezentujących życie mieszkańców dawnej wsi.

Druhowie z OSP Masłowo 998 przygotowali pokaz ratownictwa, imitując wypadek na skuterze.

Dożynki zakończyły się zabawą taneczną, którą prowadził zespół Tester Blues.