Gostynin
Eryk N. ma trafić do zamkniętego ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym / fot. KOZZD Gostynin
  • Home
  • Aktualności
  • Skazany gwałciciel wyszedł na wolność. Przebywa w gminie Śrem

Skazany gwałciciel wyszedł na wolność. Przebywa w gminie Śrem

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
8
+1
0
+1
0
+1
1
+1
3
+1
16

Eryk N. odsiadywał kilkunastoletni wyrok pozbawienia wolności za gwałt, którego dopuścił się w Śremie. Pod koniec czerwca opuścił Zakład Karny w Rzeszowie. Został jednak uznany za osobę mogącą „stworzyć zagrożenie” i uznano, by umieścić go w ośrodku w Gostyninie. Mężczyzna tam nie trafił, odnalazł się jednak w jednej z wiosek w gminie Śrem.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Eryk N. jest pod stałą obserwacją policji. Mundurowi śledzą jego każdy krok, nie dlatego, że jest on wolnym człowiekiem, który swoje odsiedział, ale dlatego, że zdaniem specjalistów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mężczyzna po wyjściu na wolność popełni czyn karalny, za który trafił do więzienia.

Na tej podstawie, podjęto decyzję o tym, by umieścić mężczyznę w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Decyzja taka miała zostać już wydana, ale nie jest jeszcze prawomocna. Dopóki się ona nie uprawomocni, policja nie może robić nic innego, jak tylko obserwować miejsce, w którym były osadzony przebywa.

W związku z sytuacją i aby uspokoić mieszkańców wioski, którzy mają wiedzę, że były skazaniec mieszka w ich okolicy, poprosiliśmy Komendę Powiatową Policji w Śremie o ustosunkowanie się do sprawy.

Z Zakładu Karnego wyszedł mężczyzna, który był skazany za przestępstwa seksualne. Odsiedział on całą zasądzoną karę i aktualnie w sądzie jest rozpatrywany wniosek o umieszczenie tego mężczyzny w ośrodku zamkniętym. Policjanci 24 godziny na dobę pilnują tego człowieka, nie spuszczają z niego wzroku, po prostu śledzą każdy jego krok. Nasze działania są tak zaplanowane, aby każdy mieszkaniec był bezpieczny. W pełni monitorujemy sytuację.” – przekazała nam podinspektor Ewa Kasińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Śremie.

Wynika więc z tego, że mieszkańcy mogą spać spokojnie. Bo chociaż nie widzą oni policjantów, to policjanci widzą i wiedzą co robi oraz gdzie przebywa Eryk N.

To, że decyzja taka została wydana nie oznacza, że były skazaniec trafi do ośrodka. Może się od niej odwołać i złożyć apelację. Do czasu rozpatrzenia ewentualnej apelacji prawdopodobnie pozostanie na wolności.

Pozostaje jeszcze kwestia przepełnienia obiektu w Gostyninie. W przyszłości były już takie sytuacje, że pomimo skierowania do Gostynina, były skazaniec tam nie trafiał właśnie z uwagi na przepełnienie KOZZD.

Ośrodek w Gostyninie działa od 2014 roku i jest miejscem, gdzie mogą być kierowani najgroźniejsi przestępcy po odbyciu kary więzienia. Zgodnie z przepisami, sąd cywilny na wniosek dyrektora zakładu karnego, w którym przebywał dany przestępca, może podjąć decyzję o objęciu go nadzorem prewencyjnym lub skierowaniu na leczenie w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD). Jest to środek mający na celu ochronę społeczeństwa przed osobami, które mimo odbycia kary w dalszym ciągu mogą stwarzać poważne zagrożenie.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]