Oszustkwo Blik
Metoda oszustwa "na BLIK" nadal jest popularna / fot. M. Czubak

Oszustwo „na BLIK”. Kobiety straciły łącznie 14 tys. zł

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Chociaż zdarzenie nie miało miejsce w powiecie śremskim, tylko w sąsiednim powiecie gostyńskim, warto nagłaśniać takie sprawy, bo również dobrze, taki przypadek może dotknąć mieszkankę naszego powiatu.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Policjanci apelują: „Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Przestępcy często podszywają się pod znajomych i wykorzystują różne wymówki, aby wyłudzić pieniądze – brak środków na zakupy, opłacenie rachunku czy nagła trudna sytuacja finansowa. Aby nie paść ofiarą oszustwa, warto skontaktować się bezpośrednio ze znajomym lub zadzwonić do niego i upewnić się, czy rzeczywiście potrzebuje pomocy.

W miniony piątek, 14 czerwca 2024 r. gostyńscy policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie metodą „na BLIK”.

Dwie mieszkanki powiatu gostyńskiego poinformowały, że ktoś włamał się na konto społecznościowe ich krewnej, a następnie podszywając się pod nią, poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK.

– 54-letnia kobieta otrzymała wiadomość z prośbą o opłacenie zakupów na kwotę 5 tys. złotych, a 31-latka o opłacenie rachunku na kwotę blisko 9 tys. złotych. Po dokonaniu przelewów obie kobiety skontaktowały się z rzekomo potrzebującą krewną, która zaprzeczyła, jakoby prosiła o pieniądze. W ten sposób kobiety straciły łącznie blisko 14 tysięcy złotych.

podaje podkom. Monika Curyk z gostyńskiej policji.

Jak działa oszustwo metodą „na BLIK”?

Oszustwo metodą „na BLIK” polega na przejęciu konta na portalu społecznościowym i proszeniu znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK za pomocą komunikatora. Osoba proszona o pomoc loguje się do swojego banku, generuje w aplikacji kod do płatności telefonem i przesyła go oszustowi, myśląc, że pomaga znajomemu. Niestety, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można cofnąć, ponieważ przestępca od razu wpisuje podany kod w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Chociaż właściciel konta musi potwierdzić transakcję, robi to w przekonaniu, że pomaga przyjacielowi w potrzebie.

Jak się zabezpieczyć przed oszustwem?

Aby nie paść ofiarą oszustwa metodą „na BLIK”, należy stosować kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa: dwuskładniowe uwierzytelnienie kont społecznościowych – zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS-em, co utrudnia przejęcie konta. Potwierdzanie tożsamości znajomych – najlepiej zadzwonić do osoby, która prosi o pomoc przez komunikator internetowy. Krótkie połączenie telefoniczne może uchronić nas przed oszustwem. Sprawdzanie danych transakcji przed jej zatwierdzeniem – przestępca nie skorzysta z kodu BLIK, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie. Ochrona telefonu i PIN-u do aplikacji mobilnej banku – dbanie o bezpieczeństwo urządzenia i aplikacji bankowej jest kluczowe.

Apel policji

Policja przede wszystkim apeluje o zachowanie czujności i rozsądne korzystanie z internetu. Oszuści stale szukają nowych sposobów na wyłudzenie pieniędzy, dlatego warto być świadomym zagrożeń i podejmować odpowiednie środki ostrożności. Zastosowanie powyższych zasad może znacząco zmniejszyć ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa metodą „na BLIK”.

Zostaw komentarz