Od kilku dni w parafii NSJ działa dwóch nowych szafarzy
Od soboty 8 czerwca Archidiecezja Poznańska ma 167 nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Wśród nich znaleźli się Filip Kozłowski i Łukasz Zieliński z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie.
Reklama
W sobotę 8 czerwca w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji 25-lecia Nadzwyczajnych Szafarzy w Archidiecezji Poznańskiej. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Gądecki. W jej trakcie Metropolita Poznański ustanowił 167 nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Wśród nich znaleźli się Filip Kozłowski i Łukasz Zieliński. Wspomniany jubileusz był również okazją do wręczenia medalu Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis. Otrzymali go m.in. Robert Piątek, Józef Bittner, Wojciech Matuszak i Mariusz Pawłowski. Wszyscy oni są Nadzwyczajnymi Szafarzami w jeziorańskiej parafii.
Kim są Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej?
To osoby świeckie, które zostały powołane do służenia w wyjątkowych okolicznościach przy rozdawaniu Komunii Świętej. Ich rola, choć wydaje się być owiana pewnym „nadzwyczajnym” blaskiem, jest przede wszystkim odpowiedzią na praktyczne potrzeby Kościoła. Nie ma nic wspólnego z tym, że te osoby są takie wyjątkowe, czy nadzwyczajne, ale sytuacje, w których posługują są niestandardowe, czyli w sytuacjach, gdy kapłani są niedostępni lub ich liczba jest niewystarczająca do obsłużenia wszystkich uczestników liturgii.
Kto może pełnić funkcję szafarza nadzwyczajnego Komunii Świętej?
W Archidiecezji Poznańskiej Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej może zostać mężczyzna w wieku 25 – 65 lat. Dyspensy od wieku, jeśli zaistnieje uzasadniona potrzeba, udziela ordynariusz diecezji. Ponadto nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej są również klerycy, którzy przyjęli posługę akolitatu.