Image
fot. pixabay/ Samorząd lokalny i Ministerstwo Zdrowia zachęcają do zapisywania dzieci na szczepienie przeciwko HPV.

Szczepionki przeciw HPV: broń w walce z rakiem

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to powszechny patogen przenoszony drogą płciową, który może powodować szereg nowotworów, w tym raka szyjki macicy i raka prącia. Ministerstwo Zdrowia razem z samorządami ponownie zachęca do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Szczepienia przeciwko HPV stanowią jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed chorobami wyżej wspomnianych narządów.

Jak działają szczepionki przeciw HPV?

Szczepionki przeciw HPV nie zawierają żywego wirusa. Zamiast tego zawierają one fragmenty białek z powierzchni niektórych typów HPV. Układ odpornościowy rozpoznaje te białka jako obce i uczy się zwalczać wirusa, jeśli dojdzie do zakażenia.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Do kogo kierowany jest program?

Szczepionki przeciw HPV zalecane są wszystkim dziewczynkom i chłopcom w wieku 11-14 lat. Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

  • bezpośrednio w przychodni,
  • za pomocą Internetowego Konta Pacjenta,
  • przy pomocy aplikacji mojeIKP,
  • telefonicznie pod numerem +48 800 100 101.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Oferta Pracy Kierowcy

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]