Projekt Bez Nazwy (5)
Procesja Bożego Ciała w parafii Ducha Świętego. Fot: Archiwum redakcji.
  • Home
  • Aktualności
  • Boże Ciało – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu katolickim. Obchodzone jest w czwartek po dawnej (obecnie zniesionej) oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc 60 dni po Wielkanocy. W Polsce święto to jest dniem ustawowo wolnym od pracy i nauki.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Początki sięgające średniowiecza

Historia Bożego Ciała sięga XIII wieku. Za jego ustanowienie odpowiada papież Urban IV, który w 1246 roku odpowiedział na prośbę błogosławionej Juliany z Liége. Nowe święto miało na celu podkreślenie fundamentalnej dla wiary katolickiej prawdy o obecności Chrystusa w Eucharystii oraz pogłębienie czci dla Najświętszego Sakramentu.

Uroczysta procesja – serce święta

Centralnym punktem obchodów Bożego Ciała jest uroczysta procesja eucharystyczna. Przechodzi ona ulicami miast i wsi, gromadząc tłumy wiernych. Na czele procesji kroczy kapłan z monstrancją, w której znajduje się Hostia konsekrowana. Wierni podążają za nim, śpiewając pieśni eucharystyczne i modląc się. Procesję otaczają poczty sztandarowe, a na jej trasie ustawiane są cztery ołtarze. Przy każdym z nich czytane są fragmenty Ewangelii i odmawiane modlitwy.

Symbolika i tradycje

Istotnym elementem Bożego Ciała jest sypanie kwiatów na ulicach, po których przechodzi procesja. Kwiaty te symbolizują hołd i cześć dla Najświętszego Sakramentu. Oprócz kwiatów, na trasie procesji często układane są obrazy i płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Chrystusa.

Polska – szczególne miejsce Bożego Ciała

W Polsce Boże Ciało jest jednym z najbardziej uroczyście obchodzonych świąt kościelnych. Procesje eucharystyczne gromadzą tłumy wiernych, a ulice miast i wsi mienią się kolorami kwiatów i sztandarów. Święto to jest dla Polaków okazją do publicznego wyznania wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii i pogłębienia więzi z Nim.

Znaczenie i przesłanie

Boże Ciało przypomina nam o fundamentalnej prawdzie wiary katolickiej, jaką jest obecność Chrystusa w Eucharystii. Jest to czas na pogłębienie wiary, wyrażenie wdzięczności za dar Eucharystii i na refleksję nad tajemnicą wcielenia.

Zostaw komentarz