Ćwiczenia Capchem
Strażacy ćwiczyli w zakładzie zwiększonego ryzyka Capchem Śrem / fot. PSP Śrem

Ćwiczenia służb ratowniczych w Capchem w Śremie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wydarzenie to stanowiło doskonałą okazję do sprawdzenia gotowości i skuteczności interwencji w przypadku awaryjnych sytuacji chemicznych.


Berdychowski Kwiecien2 2024

30 kwietnia 2024 roku, służby ratownicze uczestniczyły w złożonych ćwiczeniach na terenie zakładu Capchem zlokalizowanego przy ulicy Wiosennej w Śremie.

Na miejscu ćwiczeń obecne były cztery zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, wspierane przez dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG 6 w Poznaniu-Krzesinach.Scenariusz ćwiczeń przewidywał pożar w dwóch oddzielnych budynkach biurowo-magazynowych oraz rozszczelnienie zbiornika zawierającego silnie żrącą substancję, która wyciekła na teren otwarty. Priorytetem było szybkie zabezpieczenie obszaru zdarzenia i wyznaczenie strefy niebezpiecznej. Ewakuacja pracowników została przeprowadzona przez personel zakładu jeszcze przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Jedna osoba wymagała kwalifikowanej pierwszej pomocy, którą natychmiastowo udzielili ratownicy z Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej.

Ratownicy równocześnie ustanowili linie gaśnicze i przystąpili do działania, wprowadzając je do wnętrza budynków. Dzięki temu możliwe było skuteczne ugaszenie pożaru. Kolejnym krokiem było przeszukanie wszystkich pomieszczeń przez ratowników wyposażonych w aparaturę ochrony dróg oddechowych, w celu upewnienia się, że nie ma tam osób poszkodowanych. Po zlokalizowaniu źródła wycieku, ratownicy przystąpili do zabezpieczenia go oraz pobrali próbkę substancji do dalszej analizy.

Na zakończenie akcji przeprowadzono dekontaminację ratowników, którzy pracowali w strefie zagrożenia, zapewniając im bezpieczny powrót do normalnych warunków.

Zostaw komentarz