Projekt Bez Nazwy (2)
Kto już rozwiązał quest z serii ,,#Zielonomi w Śremie''?
  • Home
  • Aktualności
  • #Zielonomi w Śremie – o projekcie opowiedziała Monika Bulińska

#Zielonomi w Śremie – o projekcie opowiedziała Monika Bulińska

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
0
+1
3
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

,,Zielonomi w Śremie” to inicjatywa, która łączy edukację z turystyką, promując zielone obszary gminy Śrem. O szczegółach projektu opowiedziała Monika Bulińska.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Początki projektu i cel, który mu towarzyszy

Projekt ,,Zielonomi w Śremie” rozpoczął się w 2022 roku od szkolenia z zakresu metodologii tworzenia questów dla seniorów z Klubu Senior + (w ramach, którego działa grupa literacka) oraz członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej (jednej z najdłużej działających organizacji pozarządowych w gminie Śrem – 135 lat – która od samego początku opiekuje się Parkiem Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie). Podczas trwającej współpracy przygotowano treść questu pod nazwą: ,,W Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich 1918 – 1919 w Śremie”, który jest pierwszą grą z serii.W roku 2023 udało się pozyskać środki z Samorządu Województwa Wielkopolskiego dzięki czemu wydano wyżej wspomniany quest, ale również przeprowadzono szkolenie dla osób zainteresowanych tworzeniem questów. Część grupy ze szkolenia włączyła się w stworzenie kolejnych dwóch questów : „W Miejskim Parku Ekologicznym im. Włodzimierza Puchalskiego w Śremie” oraz „W Parku Śremskich Odlewników w Śremie”.

Podsumowując projekt zyskał swój logotyp oraz 3 karty questów. Zorganizowano także akcje promujące – spacery z przyrodniczymi questami, w których udział wzięło łącznie 145 osób.

Cały projekt powstał z myślą o o promocji zielonych terenów w Gminie Śrem (parki miejskie, obszary chronione – parki krajobrazowe, użytki ekologiczne, zielone obszary miejskie) i atrakcji turystycznych, które się na nich znajdują (kulturowe i przyrodnicze). Jednak jego celem jest także aktywizacja i integracja społeczności lokalnej w poznawaniu miejsc i w tworzeniu gier turystycznych.

W. Kaptur: Ile powstało questów pod hasłem ,,Zielonomi w Śremie’’?

M. Bulińska: W 2023 r. opracowaliśmy i wydaliśmy 3 edukacyjne gry terenowe o parkach miejskich w Śremie tj. 1. „W Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Śremie” 2. „W Miejskim Parku Ekologicznym im. Włodzimierza Puchalskiego w Śremie” oraz 3. „W Parku Śremskich Odlewników w Śremie”.

W. Kaptur: Jaki jest główny cel stworzenia questów miejskich?

M. Bulińska: Głównym celem tworzenia questów jest prezentacja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu. Przedmiotem questów może być miejscowość i jej atrakcje, miejsce np. muzeum, park, czy też postacie historyczne, albo też wszystko razem. Zwrócenie uwagi na elementy tego dziedzictwa, unikalne obiekty, historie, ciekawostki, które wskazują na jego wyjątkowość. Czasami niepozorne miejsce, przy bliższym poznaniu, kryje wiele ciekawych historii, a tylko niektóre z nich mogą znaleźć się na ograniczonej w rozmiarze karcie wyprawy. Drugim celem i najważniejszą wartością dodaną questów jest integracja społeczności lokalnej. Quest i jego opowieść tworzą ludzie, im większy ich udział, tym gra staje się ciekawsza. Osoby zaangażowane w tworzenie questów poznają historie miejsc niejako na nowo, oczami innych uczestników (mieszkańców, regionalistów, młodszych i starszych, itp.), natomiast odbiorcy – osoby, które idą z kartą wyprawy w teren, oczekują ciekawych historii, a poznawanie odbywa się poprzez osobiste doświadczenie (nie poprzez przewodnika).

W. Kaptur: Czy zainteresowanie questami jest duże?

M. Bulińska: Tak, quest jest bardzo atrakcyjną formą zwiedzania miejsc / obiektów bez przewodnika, która w ostatniej dekadzie cieszy się bardzo dużą popularnością. Unia prowadzi punkt informacji turystycznej w Śremie od wielu lat, w którym głównym zainteresowaniem turystów cieszą się questy, foldery i mapy (dokładnie taka jest kolejność w przypadku zapytań o materiały promocyjno-informacyjne). Quest jest szczególnie atrakcyjny w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma, lub jest ograniczona liczba przewodników. Wiele osób lubi też zwiedzanie trasami mniej znanymi, co zresztą oferują questy. Jeżeli chodzi o region śremski, to bum na tego typu zwiedzanie rozpoczął się w pandemii, chociaż nasza seria Rowerowych Questów Regionu Śremskiego jest już wydawana od 2012 r. (jesteśmy, po Poznaniu, pionierami questów w Wielkopolsce).

W. Kaptur: Czy mogłaby Pani opisać na czym polegają questy na podstawie jednego wybranego?

M. Bulińska: Quest to gra terenowa (często określana jako wyprawa odkrywców), bezobsługowa, bez wytyczonej znakami trasy w terenie. Jej odbiorcami mogą być dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy – w zasadzie każdy kto umie czytać. Podstawowym narzędziem do realizacji wyprawy jest karta questu w wersji papierowej, czyli ulotka lub też aplikacja mobilna. Jej wierszowana fabuła składa się z rymowanych wskazówek:
•    edukacyjnych, które przedstawiają główny temat questu,
•    ruchu, którymi kieruje się osoba rozwiązująca grę z punktu startu do miejsca, gdzie ukryty jest skarb,
•    zagadek, które należy poszukać i opisać na karcie questu.
Z uwagi na dostępność questów można je realizować w dowolnej porze dnia i roku. Z uwagi na brak dodatkowego oznakowania trasy questu, są one stosunkowo łatwe i tanie w utrzymaniu.

Przed wyruszeniem na wyprawę należy zapoznać się z treścią questu. Tam też znajdziemy informację o długości trasy i orientacyjnym czasie jej przebycia, terenie i sposobie przemieszczania się. Czasami są dodatkowe informacje o dostosowaniu ubioru do trasy np. buty – jeżeli jest to teren okresowo podmokły, lornetka – jeżeli jest to quest przyrodniczy i możemy podziwiać przyrodę, ołówek – do odrysowania skarbu na folderze, itp.

Uczestnik wyprawy zaopatrzony w ulotkę i coś do pisania lub aplikację mobilną (www.questy.org.pl) idzie w teren, czytając przemieszcza się, edukuje i rozwiązuje zagadki. Zagadki mają swoje miejsce na karcie do uzupełnienia. Należy poszukać ukrytych liter, których zebranie umożliwi wypełnienie prawidłowo hasła głównego i dotarcie do skarbu. Skarb jest symboliczny. Najczęściej jest to skrzyneczka, która zawiera jedyną i niepowtarzalną pieczątkę (na karcie ją odbijają), tusz, poduszkę i księgę wypraw, do której questowicze wpisują swoje wrażenia lub płytka z litorytem do odrysowania (tu najlepiej sprawdzi się ołówek). Questowicze często wracają do naszego punktu i po okazaniu w całości wypełnionego questu mogą otrzymać wydawnictwa regionalne.    

W. Kaptur: Czy dzięki takim questom można lepiej poznać miasto?

M. Bulińska: Quest jest atrakcyjnym narzędziem poznawczym, to turystyka z zagadkami, zwiedzanie poprzez doświadczanie, edukacja i zabawa w jednym. Dzięki questom można lepiej poznać miejscowość lub jej poszczególne obiekty, miejsca, itp. Jest też dobrym materiałem na lekcję w terenie. Często do nas wracają osoby, które po pierwszym queście nabrały ochoty na więcej i dzielą się z nami informacjami o kolejnych wyprawach. Questy są również motywacją dla osób, które zdecydują się na zdobycie turystycznej odznaki (brązowej, srebrnej lub złotej).

W. Kaptur: Gdzie mieszkaniec lub turysta mogą otrzymać taki quest?

M. Bulińska: Karty questu są dostępne w prowadzonym przez Unię punkcie informacji turystycznej, który znajduje się w Śremie, ul. Okulickiego 3, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Poza tym karty questów można pobrać i samodzielnie wydrukować z następujących stron:
•    nasza strona www.unia.srem.com.pl/pl/turystyka/questy
•    strona regionalna prowadzona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu – www.regionwielkopolska.pl.

Można również pobrać ogólnopolską aplikację – Questy Wyprawy Odkrywców i rozwiązywać grę on-line.

#Zielonomi w Śremie, Rowerowe Questy Regionu Śremskiego oraz nowe pomysły…

Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości posiada doświadczenie w tworzeniu questów w naszym fyrtlu. Prowadzą szkolenia z questingu, tworzenia questów, ich ewaluacji i promocji. Od 2012 do 2023 roku wydano dziewięć questów z serii ,,Rowerowe Questy Regionu Śremskiego”, których celem była promocja ciekawych miejsc na sieci znakowanych szlaków rowerowych regionu śremskiego. Ponadto Unia współtworzyła sześć innych questów w regionie śremskim, a także w: Lesznie, Kościanie i Gostyniu.

W 2023 roku, w ramach zadania publicznego ,,#Zielonomi w Śremie”, stworzono kolejne trzy nowe questy – pierwsze przyrodnicze questy regionu śremskiego, które promują turystykę przyrodniczą i miejskie parki w Śremie. W 2024 roku Unia będzie tworzyła kolejne trzy questy przyrodnicze (Ogród Muzeum Śremskiego, Zalew Śremski i plaża miejska nad Jeziorem Grzymisławskim), na które pozyskała dotację z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Będziemy również pomagać przy nowym queście w Książu Wlkp. i już mamy kolejne zapytania… dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy!!!

– do współpracy serdecznie zaprasza Monika Bulińska, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości.

Zostaw komentarz