Image
fot. KPP Śrem

Jaką drogę przechodzi dawca krwi?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W poprzednim artykule omówiliśmy kto i gdzie może oddać krew. Przyszedł czas by pokazać jak wygląda droga dawcy krwi.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Przed samym oddaniem krwi powinniśmy sprawdzić czy spełniamy podstawowe wytyczne medyczne kwalifikujące nas jako dawców krwi. Warto w tym przypadku zapoznać się z przeciwskazaniami oraz ankietą dla kandydatów na dawców.

Następnie kiedy spełniamy wytyczne przystępujemy do sprawdzenia w jakie dni i w jakich godzinach czynny jest punkt, w którym chcemy oddać krew. Przypominamy, że krew można oddać także w tzw. krwiobusach.

Jak się przygotować przed oddaniem krwi? Należy zjeść lekkostrawny posiłek i pić dużo płynów. Należy także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Trzeba wziąć ze sobą dowód tożsamości. Jeśli posiadamy legitymację honorowego dawcy krwi to również zabieramy ją ze sobą.

Droga dawcy krwi wygląda następująco:

  • rejestracja – po przybyciu do punktu krwiodawstwa przechodzimy przez proces rejestracji, podczas którego okazujemy dokument tożsamości z numerem PESEL
  • kwestionariusz – po rejestracji otrzymamy kwestionariusz, który należy wypełnić podając informacje o swoim stanie zdrowia
  • badanie – przed oddaniem krwi sprawdzany jest nasz poziom hemoglobiny (dla dawców krwi pełnej lub jej składników norma wynosi: dla kobiet > 125 g/l, a dla mężczyzn > 135 g/l). Następnie jeśli poziom hemoglobiny znajduje się w normie to przechodzimy do gabinetu lekarskiego, gdzie po wywiadzie medycznym i badaniu kwalifikacyjnym zostaniemy zakwalifikowani bądź nie do oddania krwi.
  • oddanie krwi – po zdezynfekowaniu miejsca zostanie założone wkłucie, a krew zacznie napełniać przygotowany wcześniej pojemnik.
  • po oddaniu krwi – należy odpocząć przez kilkanaście minut (15), a następnie odebrać czekolady, które mają uzupełnić naszą energię. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zostaw komentarz