W Zespole Szkół Politechnicznych wiedzą jak cennym darem jest krew!
Oddawanie krwi to jeden z najprostszych i najbardziej wartościowych sposobów na pomoc innym. To bezinteresowny gest, który może uratować życie lub znacząco poprawić jego jakość. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach medycznych, m.in. podczas operacji. Krwi nie można wyprodukować, można ją jedynie oddać. W piątek 22 marca w Zespole Szkół Politechnicznych zorganizowano spotkanie poświęcone oddawaniu krwi.
W piątek 22 marca w auli Zespołu Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich odbyło się spotkanie z przedstawicielami Klubu Honorowych Dawców Krwi „Odlewnik” w Śremie. Wśród gości murów szkoły z ulicy Popiełuszki znaleźli się: Elżbieta Michalska, Arkadiusz Gasik i Agata Maciejewska. Podzielili się ze zgromadzoną społecznością szkolną swoimi doświadczeniami związanymi z oddawaniem tego cennego daru jakim jest krew. W ZSP działa również od 1994 roku Szkolne Koło Honorowych Dawców Krwi ZSP.
Sponsorem głównym działu EDUKACJA jest Gaduła – nauka z wyobraźnią:
Historia pana Arka poruszyła widownię
Szczególnie wyróżniło się wystąpienie pana Arka Gasika, który już od ponad 15 lat regularnie oddaje swoją krew. Swoją przygodę z krwiodawstwem rozpoczął przy okazji badań w medycynie pracy do praktyk w Technikum Gastronomicznym, kiedy poszukiwano krwi dla chorej dziewczynki. Pan Arek wtedy zgłosił się i od tego momentu rozpoczęła się jego przygoda z oddawaniem krwi. Jak sam podkreśla miłość do oddawania krwi zaszczepił w nim tata, który również regularnie oddawał krew. Pan Arek przez 15 lat oddał blisko 44 litry krwi, które na spotkaniu były przedstawione przez butelki wypełnione czerwoną cieczą.
Reklama
Kto może zostać dawcą krwi?
Dawcą krwi może zostać każdy, kto:
- ukończył 18 lat, a nie przekroczył 65 roku życia,
- waży co najmniej 50 kg,
- jest zdrowy i czuje się dobrze,
- nie ma przeciwwskazań do oddania krwi (np. nie przechodził w ostatnim czasie chorób zakaźnych, nie przyjmuje niektórych leków).