|||

„To był dobry rok”. KPP Śrem zadowolona z wyników

Odprawa Roczna Kpp Śrem 2024
Kierownictwo KPP Śrem podało dane za 2023 rok / fot. M. Czubak
Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Komendanci insp. Sławomir Jądrzak i kom. Dawid Lempaszak nie kryją zadowolenia z wyników, jakie w minionym roku uzyskała śremska policja.


Berdychowski Wv

Kierownictwo śremskiej komendy policji podzieliło się informacjami dotyczącymi funkcjonowania jednostki i podległych im policjantom. Szefowie jednostki zaznaczyli, że wykrywalność ogólna przestępstw na terenie KPP Śrem zamyka się w ponad 81 procentach. Oznacza to, że na sprawców 10 przestępstw popełnionych w powiecie śremskim w roku minionym, ponad 8 z nich zostało ustalonych przez policję.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

W minionych 12 miesiącach policjanci ze Śremu otrzymali zgłoszenia dotyczące ponad 800 przestępstw popełnionych na terenie powiatu śremskiego. Nie wszystkie z nich się potwierdziły. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przestępstw o charakterze kryminalnym – tych było 480. 191 zgłoszeń dotyczyło przestępczości gospodarczej, czyli wszelkiej maści oszustw, w tym również internetowych, a ten należące do najbardziej uciążliwych kategorii przestępstw zgłoszono 149.

Jak wcześniej wspomniałem, nie wszystkie zgłoszenia się potwierdziły, a bywało i tak, że w ramach jednego zgłoszenia policjanci ujawnili więcej przestępstw. Tak więc statystyka KPP Śrem ujawnia, że w 2023 roku stwierdzono ogółem 843 przestępstwa, z czego najwięcej było tych o charakterze kryminalnym – 563. Stwierdzono 173 przestępstwa gospodarcze i 149 w tzw. 7 kategoriach.

Najwyższą wykrywalność odnotowano w kategorii zdarzeń kryminalnych – 86 proc. Najmniejszą, bo wynoszącą zaledwie 57 proc. w przestępczości gospodarczej. – Z tym przestępstwami jest ogólnokrajowy problem – wyjaśnia kom. Dawid Lempaszak, zastępca komendanta KPP Śrem. – Odbywają się one głównie za pośrednictwem portali społecznościowych marketplace jak np. Facebook, który nie ułatwia nam pracy w wykrywaniu sprawców takich przestępstw i np. odmawia podania danych osoby. Takie działania sprawiają, że zmuszeni jesteśmy umorzyć postępowanie z uwagi na brak wykrycia sprawcy czynu zabronionego – dodaje policjant.

  Grzegorz Wiśniewski – wywiad przed II turą [WIDEO]

Insp. Jądrzak dodał, że w tym celu powołano specjalną jednostkę policji do walki z cyberprzestępczością, która ma za zadanie przeciwdziałać temu rosnącemu na popularności zjawisku. Taka komórka będzie działać również na terenie województwa wielkopolskiego.

Z tego miejsca komendant chciałby zaapelować do tych wszystkich, którzy korzystają z wygodnej opcji robienia zakupów przez sieć.

-Zanim wybiorę jakąś stronę, warto o niej poczytać. Warto poczytać komentarze, co ludzie mają do powiedzenia. Warto sprawdzić, czy dana firma w ogóle istnieje. Jeżeli nie istnieje, nie ma danych podanych na swojej stronie internetowej, nie ma numeru telefonu, nie ma adresu. No to ta firma nam nic nie sprzeda, tylko nas oszuka. Więc warto się zastanowić dwa razy, zanim podejmiemy decyzję, czy coś kupić. Warto sprzedawcę zweryfikować, sprawdzić.

– komendant Jądrzak taką radę ma dla wszystkich kupujących w sieci.

2023 rok to także wzrost policyjnych interwencji. Tych było dokładnie 4206. Założono także więcej niebieskich kart. Z 35 w 2022 r. do 53 w roku poprzednim. Zmalała jednak liczba mandatów – policjanci z KPP Śrem z pionu prewencji wystawili ich w ilości 1564. Zdecydowanie mniej, jak ich koledzy z ruchu drogowego. Tutaj ta liczba wzrosła z 4810 w 2022 r. do 7079 mandatów w 2023 r. Zatrzymano też więcej praw jazdy – 77 i również więcej dowodów rejestracyjnych pojazdów. W 2023 roku było to 713 dowodów rejestracyjnych.

Zostaw komentarz