|||

W śremskim ratuszu zaprezentowano projekt dotyczący adaptacji gminy do zmian klimatycznych

Received 815577080583903
Co o tym sądzisz?
+1
2
+1
4
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

W piątek 12 stycznia 2024 roku w Urzędzie Miejskim w Śremie zaprezentowano projekt pt. ,,Adaptacja gminy Śrem do zmian klimatu – budowa błękitno-zielonej infrastruktury”. Jakie w najbliższym czasie czekają nas zmiany w otoczeniu?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Gmina Śrem razem z Metropolią Poznań składa wniosek o dofinansowanie zadania ,,Adaptacja gminy Śrem do zmian klimatu – budowa błękitno-zielonej infrastruktury”. W 2024 roku w Śremie zostanie zasadzone 10 tysięcy różnego rodzaju roślin. ”. Celem projektu jest uzupełnienie istniejącej zieleni i stworzenie nowych, przyjaznych i funkcjonalnych obszarów (zazielenienie miasta). Rynek stanie się przyjaznym miejscem pełnym zieleni, nowy wizerunek zyska „Ogród róż” przy ul. Poznańskiej, posadzone zostaną drzewa na osiedlu przy ul. Żurawiej, na nowej części Cmentarza Komunalnego oraz w Parku Puchalskiego.  Z uwagi na lokalizację w strefie ochrony konserwatorskiej prace na Placu 20 Października oraz na „Ogrodzie róż” zostały zaaprobowane przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Szacowana wartość całego zadania wynosi: 7 535 346 zł. Planowana wysokość dofinansowania: 5 274 742 zł.


Dominik Sworowski
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Park kieszonkowy ogród róż przy Parku im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie

Odnowiony ogród róż będzie łączył estetykę, funkcjonalność oraz przyjazność dla mieszkańców i odwiedzających. Łączna powierzchnia inwestycji obejmie ok. 1,67 ha. Na odnowionych rabatach kwiatowych zostaną nasadzone rośliny: róża pomarszczona, róża wielokwiatowa, róża okrywowa, tawuła japońska, jeżówki purpurowe, jabłonie ozdobne, lilaki. Na końcach alejek umiejscowione zostaną ławki oraz zasadzone róże pnące. Na trawnikach znajdujących się blisko schodów powstaną symetrycznie dwie okrągłe różanki. Łącznie posadzonych zostanie 1357 szt. roślin. Układ alejek spacerowych pozostanie w podobnym kształcie. Żużlowa nawierzchnia zostanie zastąpiona mączką granitową odgraniczoną betonowymi krawężnikami. Wyremontowane zostaną również schody i pochylnie przy wejściach do parku.Plac 20 Października w Śremie

Modernizacja rynku w Śremie to przede wszystkim wprowadzenie roślinności, likwidacja wysp ciepła na terenie silnie zurbanizowanym, stworzenie małej architektury z funkcjami informacyjno-edukacyjnymi o zmianach klimatu i adaptacji do tych zmian.
Remont Placu 20 Października zakłada wprowadzenie nowej zieleni: wysokich drzew, krzewów oraz wielu bylin; zieleni jako nowych klombów wyniesionych powyżej płyty rynku; zaprojektowanie nowych przestrzeni dla wypoczynku: ławek zintegrowanych z klombami, platformy, podestów jako elementów dla wprowadzenia gastronomii na płytę rynku; pozostawienie miejsc upamiętniających: Pomniku Ofiar oraz figury Matki Boskiej z nowym dla nich otoczeniem i zielenią; nowa fontanna w bardziej atrakcyjnej lokalizacji. Projekt obejmuje zieleń oraz drzewa wzdłuż zachodniej i południowej części placu. Na Placu 20 Października planowane jest posadzenie 25 drzew oraz 4881 szt. niskiej roślinności.

Ekoprzystanki przy ul. Piłsudskiego

Przedsięwzięcie obejmuje budowę dwóch wiat komunikacji miejskiej przy ul. Piłsudskiego (jednej w pobliżu Intermarché, drugiej koło Kebab Pointu). Nowe przystanki zostały zaprojektowane z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko, jednocześnie zapewniając wygodne i atrakcyjne miejsce oczekiwania dla pasażerów. Nasadzenia roślin wokół przystanków w tym kwiatów i niskich krzewów poprawią estetykę i jakość powietrza. Rośliny skutecznie zwiększą zieloną przestrzeń oraz pozytywnie wpłyną na absorpcję deszczówki. Nasadzenia dobierane są tak, aby gatunki były odporne na uciążliwości ruchu drogowego.  W Śremie znajdują się już 4 zielone przystanki autobusowe (m.in. na ulicy Mickiewicza i ulicy Kilińskiego).

Nasadzenia zieleni – zieleń osiedlowa przy ul. Żurawiej

Zieleń osiedlowa przy ul. Żurawiej będzie wchodziła w skład kompleksu mieszkalnego, który docelowo składać będzie się z 10 budynków wielorodzinnych w pobliżu Alei Solidarności. Zieleń osiedlowa będzie składała się z małych obszarów znajdujących się wzdłuż budynków mieszkalnych, przy wejściach do klatek schodowych, „wysepek” przy miejscach parkingowych oraz dużego obszaru pośrodku osiedla, otoczonego budynkami, mającego duży potencjał aby stać się miejscem dla relaksu i wypoczynku dla mieszkańców osiedla. Nasadzenia obejmą 54 drzewa, ponad 2130 szt. krzewów i 68 traw ozdobnych. Dodatkowo nasadzenia będą posiadały system zbierania wód opadowych do zbiorników i wykorzystywanie tej wody do nawadniania. Żwirowe nawierzchnie ścieżek są przepuszczalne, przez co ograniczamy spływ powierzchniowy, co z kolei przyczynia się do poprawy stosunków wodnych w tym obszarze.

Nasadzenie zieleni na nowej części cmentarza komunalnego

Nasadzenia zieleni na nowej części Cmentarza Komunalnego w Śremie przy ul. Jacka Malczewskiego obejmują obszar ok. 0,5 ha. Nawierzchnie ciągów komunikacyjnych utwardzono jedynie w niezbędnym zakresie tak, aby jak największy obszar stanowiły tereny przepuszczalne dla wód opadowych. W projekcie nowej części cmentarza komunalnego przy drogach, chodnikach i obrzeżach dzielących kwatery zastosowano żywopłoty cisowe. Główną aleję stanowią posadzone co kilka metrów okazałe sosny czarne. Centralny plac zdobić będą cedry i zimozielone suchodrzewy. Perspektywę zamyka szpaler z sosny czarnej oraz jałowców pośrednich. Wszystkie zaproponowane rośliny są zawsze zielone oraz odporne na niekorzystne warunki glebowe. Intensywne trawniki obejmują główną aleję i teren we wschodniej części obiektu. Mur oporowy kolumbariów zdobią bluszcze kolchidzkie osadzone na kratach stalowych. Docelowo będzie to 2336 sztuk roślin, a w ramach projektu 1555 sztuk.

Received 7010647649056138
Nowa część cmentarza komunalnego. Materiał Urzędu Miejskiego w Śremie.

Nasadzenia zieleni – Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza Puchalskiego w Śremie

Na terenie Miejskiego Paku Ekologicznego im. Wł. Puchalskiego w Śremie zostanie posadzonych łącznie ok. 650 drzew, krzewów oraz traw ozdobnych. Nowe rośliny zostaną posadzone na polanie przy ul. Kilińskiego, przy ul. Alei Solidarności oraz od strony placu zabaw w sąsiedztwie szpitala.

Received 337022272484929
Zaznaczone miejsca nowej roślinności w parku. Materiał Urzędu Miejskiego w Śremie

Jeden komentarz

  1. Na polanie przy ul. Kilińskiego już jakiś czas temu posadzono kilkanaście brzóz, niestety wszystkie zniknęły. Sadzenie to nie wszystko, potrzebna jest jeszcze odpowiednia opieka nad roślinami.

    Poza tym wycięcie kilkudziesięciu dorosłych drzew z parku w pobliżu szpitala tak trochę kłóci się z tymi zielonymi planami.

Zostaw komentarz