||

Poznaliśmy ranking liceów i techników Pespektywy 2024! Na jakich miejscach znalazły się śremskie szkoły?

Ceglany budynek szkoły w Śremie
Liceum Ogólnokształcące w Śremie / fot. arch. red.
Co o tym sądzisz?
+1
4
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Już po raz dwudziesty szósty miesięcznik ,,Perspektywy” opublikował ranking najlepszych liceów i techników. Ponownie znalazły się w nim również śremskie placówki! Jak im poszło w tym roku?


VW_Berdychowski_400_150(1)

W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników miesięcznik ,,Perspektywy” analizował wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej).


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych).  Ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać przy sprawdzaniu omawianego rankingu jest to, że nie wszyscy absolwenci zdobywają punkty dla swojej szkoły! Punkty dla szkoły zdobywają jedynie ci absolwenci, którzy podeszli do egzaminów maturalnych i w przypadku techników również do egzaminów zawodowych. Przykładowo, jeśli w danym roku pewną szkołę ,,X” kończy 100 uczniów, a do egzaminów podejdzie jedynie 30 absolwentów, to omawiany ranking jest tworzony jedynie na podstawie tych 30 absolwentów, którzy podeszli do egzaminów!Kryteria Rankingu Liceów 2024 to:

  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%),
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%)
  • sukcesy w olimpiadach (25%).

Kryteria Rankingu Techników 2024 to:

  • sukcesy szkoły w olimpiadach (20%),
  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%),
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%),
  • oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

W rankingu liceów na tron powraca ,,Ogólniak” z ulicy Poznańskiej

W tym roku w zestawieniu liceów nasz powiat ma tylko jednego przedstawiciela, którym jest Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Wybickiego w Śremie. W tym roku ,,Ogólniak” zajął w rankingu ogólnopolskim 604 miejsce (awans o 20 pozycji względem poprzedniego roku). W skali województwa pozwoliło to zająć naszemu przedstawicielowi 54 miejsce. Liceum z ulicy Poznańskiej otrzymało brązową tarczę rankingu. Dla najstarszej śremskiej szkoły średniej jest to powrót na pierwsze miejsce wśród śremskich liceów. W ubiegłym roku najlepsze w naszej miejscowości okazało się Katolickie Akademickie Liceum Ogólnokształcące, które w skali kraju zajęło 494 miejsce i otrzymało wtedy srebrną tarczę. Jednak w tym roku ,,Ogólniak” z Poznańskiej jest naszym rodzynkiem w kategorii liceów. W tej kategorii w skali kraju najlepsze okazało się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, natomiast najlepszym liceum w Wielkopolsce zostało VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dwie śremskie szkoły z brązowymi tarczami wśród techników!

Zwycięzcą wśród techników z naszego regionu został Zespół Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie (odpowiednio 427 miejsce w kraju i 46 w województwie). Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego (463 miejsce w kraju i 49 miejsce w Wielkopolsce). Obie szkoły otrzymały brązowe tarcze rankingu dla najlepszych techników. Trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie (71 miejsce w województwie). Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego zajął w województwie wielkopolskim 93 miejsce. Najlepszym technikum w kraju zostało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Najlepszym technikum w województwie wielkopolskim zostało Technikum Komunikacji w Poznaniu.

Zostaw komentarz