||

Młodzież z CDM “Przystań” upiekła pierniki dla podopiecznych hospicjum.

Image00003
"Przystań" podczas robienia pierników (fot. Wiktor Chicheł)
Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Członkowie Centrum Duszpasterskiego Młodzieży „Przystań” upiekli przed Bożym Narodzeniem pierniki, które podarowali podopiecznym Centrum Opieki Długoterminowej Salus + w Śremie, a po Gwiazdce im kolędowali. Jednocześnie podczas wizyty w hospicjum 20 grudnia ks. Byczyński poświęcił kaplicę ufundowaną przez starostwo powiatowe. 


Berdychowski Wv

Pieczenie pierników

Młodzież spotkała się z duszpasterzami w piątkowy wieczór 15 grudnia o godz. 18.45 przy szkole katolickiej w Śremie. Zebrani byli ubrani w “świąteczne” swetry czy czapki św. Mikołaja. Sami przynieśli foremki na pierniki oraz różne posypki, przygotowane orzechy czy pisaki lukrowe. Natomiast zwykły lukier był robiony przez młodzież przy pomocy księży na miejscu. Z pomocą przyszedł ks. Ryszard Adamczak, który udostępnił nam szkołą kuchnię warsztatową. Pani Grażyna Tokarek, związana z KCEK i NSJ, przygotowała wcześniej ciasto. Młodzież własnoręcznie wałkowała ciasto, foremkami wycinali kształty pierników, a księża przygotowywali odpowiednio piekarniki i wkładali gotowe ciastka do wypieku. Następnie część grupy myła narzędzia, a reszta dekorowała już wypieczone ciastka. Zadecydowano, że połowa z nich trafi do hospicjum w Śremie.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Inauguracja kaplicy i prezenty dla pacjentów

W środę 20 grudnia odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy w Centrum Opieki Długoterminowej Salus+. Dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego pacjenci będą mogli pielęgnować swoją wiarę i zaspokajać potrzeby duchowe. Całemu wydarzeniu blasku nadała młodzież z CDM “Przystań”, którego tamtego dnia główną część stanowili uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie, którzy własnoręcznie zrobili dla pacjentów pierniki i towarzyszyli im podczas uroczystości. Członkowie “Przystani” spotkali się już o 9.45 przed budynkiem z ks. Filipem Byczyńskim, zwarci i gotowi do działania. W hospicjum odbyła się Msza Święta połączona z poświęceniem nowej kaplicy przygotowanej dzięki Starostwu Powiatowemu, które reprezentował Janusz Taciak. Po poświęceniu kaplicy, młodzież rozdała obecnym przygotowane pierniczki, a następnie odwiedzili leżących pacjentów w pokojach by i im wręczyć słodki własnoręcznie przygotowany upominek.

  Prognoza pogody dla Śremu 15.04-18.04
Korzystając, że jestem tam kapelanem, udało się wszystko dograć i zrealizować przy aktywnym udziale młodzieży

– podsumował ks. Byczyński.

Pierniczki otrzymali również proboszczowie wszystkich parafii z których młodzież gromadzi się w “Przystani”: ks. Szymon Antczak – parafia św. Ducha, ks. Sławomir Rzepka – parafia NSJ, ks. Krzysztof Dopierała – parafia NMP Wniebowziętej oraz ks. Filip Byczyński – parafia bł. Michała Kozala. Ostatni duchowny zapowiedział: “Z pewnością na tym aktywności kulinarnej nie zakończymy”.

Kolędowanie

Młodzi katolicy natchnieni chęcią niesienia radości, tym którzy przebywają w hospicjum, ponownie połączyli siły i w wolnym czasie 29 grudnia ponownie przybyli do Centrum Opieki Długoterminowej Salus + w Śremie, aby zaśpiewać kolędy z pacjentami.

Centrum Opieki Długoterminowej Salus+ to placówka świadcząca kompleksowe usługi opiekuńczo-lecznicze, gdzie dba się o higienę, dobry stan oraz samopoczucie pacjentów. Zapewnia się tam usługi medyczne. Regularnie organizujemy również zajęcia plastyczne i szereg warsztatów kreatywnych pobudzających myślenie oraz pamięć. Prowadzone przez nas hospicjum i centrum pielęgnacyjno-opiekuńcze ma na celu spowolnienie postępowania chorób naszych pacjentów, a także utrzymanie w nich prawidłowego stanu emocjonalnego.

Ks. Filip Byczyński podsumował całą akcję:

“Inicjatywa była bardzo prosta. Zrodził się pomysł warsztatów kulinarnych, by zintegrować wspólnotę. A że mieliśmy czas świąteczny, to pierniczki wydawały się najlepszym rozwiązaniem. A pomysł na przekazanie pierniczków pacjentom hospicjum przyszedł poprzez świadectwo innych, zaangażowanych wspólnot szkolnych, które również taką inicjatywą się wykazały” 

– powiedział kapłan.

(fot. Wiktor Chicheł/Filip Byczyński)

Zostaw komentarz