|

Być jak dąb… Mieszkańcy Chrząstowa wybrali imię dla drzewa

Dąb Z Chrząstowa
Fot. Urząd Miejski w Książu Wlkp. / arch.
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W wyniku dziesięciodniowych konsultacji społecznych, które odbyły się w dniach 13-23 listopada br., mieszkańcy Chrząstowa wybrali nazwę dla dębu szypułkowego, ustanowionego pomnikiem przyrody.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Drzewo to znajduje się naprzeciwko Niepublicznej Ośmioletniej Szkoły Podstawowej im. Ks. Prałata Piotra Wawrzyniaka w Chrząstowie i stało się symbolem lokalnej społeczności.

Decyzję o nadaniu nazwy podjęto na podstawie 54 wypełnionych formularzy, które wpłynęły do ksiąskiego urzędu miejskiego w wyznaczonym terminie. Spośród dwóch wcześniej zaproponowanych nazw oraz własnych propozycji, znaczną przewagę zdobyło imię „Filip”, zaproponowane przez dyrektora Niepublicznej Szkoły Podstawowej imienia księdza Piotra Wawrzyniaka w Chrząstowie. Łącznie oddano 34 głosy na tę propozycję, co stanowiło klarowną większość.Inna propozycja, „Jan”, zgłoszona przez radnego powiatu śremskiego, Emila Majsnera, oraz Stowarzyszenie „Otwarty Powiat Śremski” i Stowarzyszenie Historyczne „Sireme”, zdobyła łącznie 3 głosy.

Natomiast nazwa „Przemysł I” sugerowana przez uczestników konsultacji jako upamiętnienie postaci Przemysła Pierwszego – Księcia Wielkopolskiego, uzyskała 6 głosów.

Możesz wybrać imię dla dębu w Chrząstowie

Niestety, 11 ankiet uznano za nieważne z powodu błędów formalnych, które uniemożliwiły weryfikację prawa uczestnictwa w konsultacjach.

Zgodnie z wynikami głosowania, propozycja „Filip” zostanie przedstawiona radnym rady miejskiej w Książu Wlkp. W przypadku zaakceptowania przez samorządowców oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, na jednej z noworocznych sesji podejmowana będzie stosowna uchwała, a drzewo oficjalnie otrzyma dumnie brzmiące imię „Filip”.

Organizatorzy konsultacji serdecznie dziękują wszystkim uprawnionym mieszkańcom Chrząstowa za zaangażowanie się w proces głosowania i wybór nazwy dla tego ważnego symbolu lokalnej przyrody.

Zostaw komentarz