|

Które branże rozwijają się najszybciej, a które za jakiś czas mogą przestać istnieć?

Office 624749 1280 Wp
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Nieustanny postęp cywilizacyjny oraz rozwój nowoczesnych technologii ma ogromny wpływ na sposób, w jaki kształtowany jest rynek pracy. Niektóre branże rozwijają się dzięki sztucznej inteligencji, a inne są jej obecnością mocno zaniepokojone. Które miejsca pracy mogą więc przestać istnieć, a które na tej technologii najwięcej skorzystają?


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Które branże zyskają na sztucznej inteligencji, a które są zagrożone?

Al jest uważany za prawdziwą rewolucję w rozwoju nowoczesnych technologii. Bardzo szybko przekonano się, że dzięki stałemu udoskonalaniu, sztuczna inteligencja w niedalekiej przyszłości może nawet zastąpić fizycznych pracowników.

Już dziś branże takie jak np. copywriting czy customer service coraz częściej korzystają z Al. Wynika to z faktu, że dla pracodawców jest to o wiele tańsze rozwiązanie, niż zatrudnienie nowego pracownika. Dodatkowo sztuczna inteligencja może pracować przez całą dobę, więc zwiększa się także produktywność. Okazuje się, że istnieje znacznie więcej branż, które są zagrożone przez dynamiczny rozwój technologii. Ich pełną listę można sprawdzić na stronie: https://www.egospodarka.pl/180425,Rynek-pracy-jakie-branze-powinny-obawiac-sie-rozwoju-AI,1,117,1.html.

Istnieją jednak takie zawody, którym sztuczna inteligencja nie zagraża. Do nich zaliczają się przede wszystkim zakłady i firmy potrzebujące pracowników fizycznych. Można tu wspomnieć o branży budowlanej, opiece medycznej czy edukacyjnej. Zgodnie z tym, co przedstawione jest na stronie: https://poranny.pl/praca-w-bialymstoku-jakie-branze-rozwijaja-sie-najszybciej/ar/c10-17366623, w wymienionych zawodach pracowników stale brakuje.

  Sukienka w panterkę midi - jakie dobrać do niej dodatki?

Czy pracownicy muszą obawiać się sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w niektórych branżach stało się powszechnym rozwiązaniem. Zgodnie z analizami, nie będzie można uniknąć tego, że niektóre stanowiska pracy po prostu znikną i zostaną zastąpione Al. Pracodawcy upatrują w tym szansy na zmniejszenie kosztów utrzymania biznesu, a także znacznego zautomatyzowania sposobu wykonywania obowiązków.

Pracownicy powinni jednak pamiętać, że istnieją branże, które nie dopuszczają możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji. Co więcej, obecnie zmagają się one z deficytami kadrowymi, co jest dla wykwalifikowanych pracowników szansą na rozwój.

W niektórych wypadkach warto będzie rozważyć przebranżowienie się i poszerzenie swoich kompetencji zawodowych.

Zostaw komentarz