Aleja Platanowa W Psarskiem
„Aleja platanowa w Psarskiem” została uznana za pomnik przyrody, drogą uchwały rady miejskiej, w dniu 31 sierpnia 2020 roku/fot. D. Górna

Planują wycięcie drzew z Alei Platanowej w Psarskiem

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Do naszej redakcji zwrócił się zaniepokojony mieszkaniec wsi Psarskie. Pytał, dlaczego zostały oznaczone drzewa, stanowiące pomnik przyrody „Aleja platanowa w Psarskiem”? Sprawdziliśmy! Kilka drzew nadaje się do wycinki.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Okazuje się, że już wkrótce śremscy radni miejscy pochylą się nad projektem uchwały, dotyczącym zniesienia ochrony z trzech drzew wchodzących w skład pomnika przyrody „Aleja platanowa w Psarskiem”. Drzewa zostały wyznaczone do usunięcia.

Trzy drzewa, które należą do pomnika przyrody „Aleja platanowa w Psarskiem” nadają się do usunięcia. Tak przynajmniej wynika z wniosku Powiatowego Zarządu Dróg w Śremie, który przeprowadził oględziny drzew, wchodzących w skład pomnika przyrody. W wyniku oględzin stwierdzono, że drzewa są zamierające, stanowią realne zagrożenie dla użytkowników drogi i konieczne jest ich usunięcie. Dotyczy to:

  1. drzewa z gatunku jesion wyniosły o obwodzie pnia 151 cm na wysokości pierśnicy, oznaczonego numerem 12 w wykazie drzew tworzących przywołany pomnik przyrody;
  2. drzewa z gatunku klon zwyczajny o obwodzie pnia 199 cm na wysokości pierśnicy, oznaczonego numerem 17 w wykazie drzew tworzących przywołany pomnik przyrody;
  3. drzewa z gatunku klon zwyczajny o obwodzie pnia 148 cm na wysokości pierśnicy, oznaczonego numerem 46 w wykazie drzew tworzących przywołany pomnik przyrody.
Drzewa Do Usuniecia
źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Śremie

Aby można było usunąć wspomniane drzewa, które przypomnijmy tworzą pomnik przyrody, konieczna jest uchwała rady miejskiej w Śremie. Prawo mówi jasno, że zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody – pomnik przyrody ustanawia się w drodze uchwały rady gminy, na którym dany obiekt się znajduje. Tak samo jest w przypadku zniesienia formy ochrony przyrody. Taka decyzja również wymaga uchwały rady gminy.

„Aleja platanowa w Psarskiem” została uznana za pomnik przyrody, drogą uchwały rady miejskiej, w dniu 31 sierpnia 2020 roku. Ochronie prawnej podlega 51 drzew, w tym: 21 platanów klonolistnych, 19 klonów zwyczajnych, jeden klon jawor i 10 jesionów wyniosłych.

1 Comments Text
  • W tym miejscu jest bardzo niebezpiecznie. Już chyba 3 razy samochody miały zderzenie z drzewami. Brak chodnika oraz oświetlenia na tak ruchliwej drodze to niedorzeczność. W NOCY TAM NIC NIE WIDAĆ.

  • Zostaw komentarz