|

Wybór lokalizacji dla obiektów przemysłowych – na co zwrócić uwagę?

Business Team Against Hand Drawn City Plan Wp 1
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Decyzja związana z wyborem lokalizacji dla danego obiektu przemysłowego ma wpływ nie tylko na koszty operacyjne, ale także na efektywność produkcji, dostępność surowców, rynek zbytu oraz na wiele innych aspektów działalności biznesowej. Na co w takim razie należy zwracać uwagę, aby dokonać jak najlepszego wyboru?


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Budownictwo przemysłowe a infrastruktura drogowa 


Berdychowski Wv

Jedną z najważniejszych kwestii, które decydują o wyborze lokalizacji dla obiektu przemysłowego, jest odpowiednia infrastruktura drogowa. Miejsce budowy powinna znajdować się w sąsiedztwie dużych arterii drogowych, z które zapewniają bezpieczeństwo i łatwość korzystania. Dobrze też zweryfikować zawczasu dopuszczalne wysokości tuneli, płynność ruchu drogowego oraz ewentualną obecność wiaduktów — wszystko po to, by proces budowy przebiegał szybko i sprawnie.

Ważna jest też sama odległość obiektu przemysłowego od miasta. Należy bowiem pamiętać, że będzie to miało wpływ na szybkość dostaw i wszelkie inne kwestie związane z transportem towarów. To jednak nie wszystko, bo istotna jest tutaj również bliskość obszarów chronionych, które mogą ograniczyć prowadzenie danej działalności ze względu na intensywny hałas lub generowanie zanieczyszczeń. 

Kwestie prawne i techniczne 

Obiekty przemysłowe należy budować w miejscach strategicznych dla punktów załadunku i przeładunku. Kluczowa jest tutaj bliskość głównych dróg, portów i lotnisk. Nie można też zapominać o kwestiach prawnych — każda budowa obiektu przemysłowego wiąże się z koniecznością uzyskania niezbędnych pozwoleń. 

  Sprężarki śrubowe – co wyróżnia serie C, C2, S3 i S4?

Należy wówczas zwrócić uwagę na różnego rodzaju ograniczenia, a takiego jak np. wymagana odległość od granicy działki i sąsiednich obiektów, forma budynku, jego wysokość, zastosowane materiały itd. Przed wyborem lokalizacji trzeba też zweryfikować rodzaj gruntu. Pochyły teren lub wysoki poziom wód gruntowych mogą mocno skomplikować harmonogram prac budowalnych.  

Ponadto dobrze też, jeśli wybrane miejsce pozwala na szybkie podłączenie do sieci elektroenergetycznej czy kanalizacji.  Działki przemysłowe muszą być wyposażone w niezbędne media (energia elektryczna i gaz), które są kluczowe dla sprawnego funkcjonowania każdego zakładu produkcyjnego lub magazynu. Zazwyczaj mniej problematyczne jest dostarczenie wody, o ile istnieje już gotowa infrastruktura wodociągowa. To wszystko można sprawdzić na specjalistycznych mapach terenowych. 

Profesjonalną ofertę znajdziesz na stronie: https://www.erbud.pl/budownictwo-i-serwis-dla-przemyslu-oraz-energetyki

Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Dostępność wykwalifikowanej siły roboczej to niezwykle ważny czynnik wpływający na wybór lokalizacji obiektu przemysłowego. Powiązane są z tym m.in. koszty pracy i życia w danej lokalizacji. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zbadać poziom wynagrodzeń, koszty utrzymania oraz obciążenia podatkowe.

Należy również dokładnie zweryfikować poziom bezpieczeństwa w danej okolicy. Ryzyko naturalnych katastrof, poziom przestępczości czy dostępność usług ratunkowych mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo pracowników i mienia przedsiębiorstwa.

Zostaw komentarz