||

Mali święci przeszli ulicami Śremu

Image00034
W wigilię Wszystkich Świętych ulicami Śremu przeszedł Marsz Światła ze Świętymi/fot. W. Chicheł

We wtorek, 31 października w wigilię Wszystkich Świętych, ulicami Śremu przeszła Procesja Światła ze Świętymi. Trasa przemarszu wiernych prowadziła z kościoła pw. bł. Michała Kozala na Helenkach do kościoła Mądrości Bożej na śremskich Jezioranach. W procesji oprócz wiernych brali udział uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych w Śremie. 

Już od ponad dziesięciu lat wieczorem w wigilię Wszystkich Świętych organizowane są w Polsce Orszaki Wszystkich Świętych. W opozycji do Halloween utarła się nazwa Holy Wins – (pol. święty zwycięża).Wierni ze Śremu również od kilku lat, 31 października, modlą się i śpiewają, przemierzając ulice Śremu. To inicjatywa trzech śremskich parafii – bł. Michała Kozala, Najświętszego Serca Jezusa oraz Ducha Świętego. Trasa Korowodu Wszystkich Świętych wiedzie od kościoła bł. Michała Kozala do kościoła Mądrości Bożej. Wierni oczywiście przechodzą również obok kościoła Najświętszego Serca Jezusa.

Image00005
Korowód wyrusza spod kościoła pw. bł. Michała Kozala/fot. W. Chicheł

Korowód rozpoczął się o godz. 18.00 mszą świętą, a następnie wierni sformułowali kolumnę przed kościołem, którą prowadzili m.in ministranci oraz uczniowie ZST, niosący feretrony ze świętymi – np. o. Pio, bł. ks. Popiełuszko czy Jana Pawła II. Dzięki zespołowi grającemu na gitarach i flecie oraz jadącemu melexowi, przez cały czas były prowadzone modlitwy i śpiewy. Młodsi parafianie, ale także ich rodzice i inni starsi przebrali się za takich świętym jak: Rita, ks. Popiełuszko, Franciszek, ale także anioły, które według religii rzymskokatolickiej są towarzyszem życiowym każdego człowieka. 

Trasa biegła z kościoła pw. bł. Michała Kozala ulicami Malczewskiego, Grottgera, Aleją Solidarności, Kilińskiego, a następnie Chłapowskiego, by przez Park Miejski im. Śremskich Odlewników dotrzeć do kościoła pw. Mądrości Bożej. Podczas marszu Ks. Filip Byczyński – wikary z parafii bł. Michała Kozala, rozdawał przechodniom kalendarzyki z zachętą do modlitwy. Niedługo potem dołączyły do niego dzieci i ministranci. 

Image00080
Zmęczone, ale szczęśliwe po otrzymaniu słodkości/fot. Wiktor Chicheł

Po dotarciu do kościoła Mądrości Bożej, po krótkiej modlitwie, głos zabrała koordynatorka wydarzenia Magdalena Wojciechowska, która podziękowała za udział, a także poprowadziła katolickie śpiewy i tańce. Swoje kilka słów do przybyłych wygłosił ks. proboszcz Marian Binek. Na koniec wszystkie dzieci zostały obdarowane słodyczami.

Zostaw komentarz