||

Rozkład jazdy na weekend (20-22 października). Wydarzenia w Śremie i okolicy

Page

Przed nami kolejny październikowy weekend. Weekend wyjątkowy, bowiem skupiony na niezwykle ważnych wydarzeniach dla ziemi śremskiej. Przypomnijmy, że 20 października 1939 roku zarówno na śremskim, jak i na ksiąskim rynku zostali niewinnie straceni Polacy w ramach Operacji Tannenberg.


VW_Berdychowski_400_150(1)

W piątek, 20 października oddamy cześć pamięci Synów Ziemi Śremskiej, rozstrzelanych na śremskim rynku podczas niemieckiej Operacji Tannenberg. Wówczas w masowej egzekucji zginęło 19 osób. Uroczystości rocznicowe rozpocznie msza święta w kościele farnym. Następnie zaplanowano modlitwę przy mogile na cmentarzu parafialnym i Apel Poległych na Placu 20 Października. Szczegóły w linku.

Śrem pamięta! 84. rocznica rozstrzelania obywateli Ziemi Śremskiej

Również o Operacji Tannenberg, jako części wielkiej zbrodni wielkopolskiej opowie Tomasz Cieślak. Centrum Kultury Książ Wlkp. zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w piątkowe popołudnie w Ceglarni. Wykładowi pt. „Zbrodnia Wielkopolska 1939” towarzyszyć będzie prezentacja wystawy „Niewinnie straceni” oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Consensus. Początek o godzinie 17.30.Posłuchaj o zbrodni wielkopolskiej 1939 r. – zaproszenie na spotkanie z Tomaszem Cieślakiem

W sobotę, 21 października warto zajrzeć na targowisko miejskie w Śremie. Tego dnia bowiem odbędzie się charytatywny kiermasz ciast. Wydarzenie organizuje klub morsów Lodzik Śrem, który w taki sposób chce wesprzeć finansowo rodziców Sebastiana Szymańskiego. Szczegóły w linku.

Charytatywny kiermasz ciast dla Sebastiana

Ważna informacja dla kierowców! Wydział Ruchu Drogowego KPP Śrem wraz z partnerami – Radą Programu Bezpieczne Miasto oraz Stacją Kontroli Pojazdów R. M. Narożni – M. Duszyński zaprasza kierowców na kolejną odsłonę akcji prewencyjnej pn. „Nie po oczach”. Wydarzenie zaplanowano na weekend 21-22 października.

Policyjna akcja prewencyjna – Nie po oczach

Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości oraz Centrum Kultury Książ Wlkp. serdecznie zapraszają Wielkopolanki na warsztat edukacyjny pt.: „Wolność w spódnicy zapisana”. Wydarzenie odbędzie w Centrum Kultury Książ Wlkp. w sobotę, 21 października o godz. 11.00. Szczegóły w linku.

Warsztaty „Wolność w spódnicy zapisana”

Aż się chce zaśpiewać „10 lat minęło, jak jeden dzień…”. W sobotę w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego swój jubileusz będzie świętować Studio Piosenki Melody. W muzeum można dokonać rezerwacji miejsc na to wydarzenie i odebrać bezpłatne zaproszenia.

Zaproszenie na koncert jubileuszowy Studia Piosenki Melody

W Książu Wlkp. główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na niedzielę, 22 października. Program obchodów otwiera msza święta w kościele pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja w Książu. Następnie odbędzie się tradycyjny przemarsz na ksiąski rynek w asyście kompanii honorowej 6. Batalionu dowodzenia Sił Powietrznych. Tam zaplanowano oficjalne rozpoczęcie uroczystości i Apel Pamięci. Po Apelu uczestnicy przemaszerują na cmentarz, gdzie zostaną zapalone znicze przy zbiorowej mogile Rozstrzelanych. Wydarzeniom rocznicowym będzie towarzyszyć wystawa na rynku pt. „Książ’39 – niewinnie straceni…”.

84. rocznica rozstrzelania obywateli zmieni ksiąskiej i dolskiej

Zostaw komentarz