Funt brytyjski: historia, charakterystyka i kurs

Christopher Bill Rrtrzdcu7no Unsplash Wp

Funt brytyjski (GBP) to jedna z najważniejszych walut na świecie, a zarazem jedna z najstarszych. Historia funta jest równie interesująca co sama waluta i ściśle związana z brytyjską przeszłością. W tym artykule przyjrzymy się bliżej funtowi brytyjskiemu, jego historii, charakterystyce oraz obecnemu kursowi.

Historia funta brytyjskiego


VW_Berdychowski_400_150(1)

Funt brytyjski ma swoje korzenie w starożytnych jednostkach wagi, takich jak funt (ang. pound) i szyling (ang. shilling), które były używane na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii już od czasów rzymskich. Jednak funt, jako jednostka walutowa, zaczął się kształtować w średniowieczu.Pierwsze oficjalne brytyjskie monety noszące nazwę funta pojawiły się w XII wieku za panowania Henryka II. Moneta ta zawierała 240 srebrnych denarów i stała się podstawową jednostką walutową Anglii.

W ciągu wieków funt brytyjski ewoluował, a w 1560 roku wprowadzono złote funty, które stanowiły podstawę systemu monetarnego aż do XIX wieku. Wówczas to Wielka Brytania przyjęła złoto jako standard waluty, co oznaczało, że każda funtowa banknota musiała być wspierana równą ilością złota.

W XIX wieku, brytyjska gospodarka była jedną z najpotężniejszych na świecie, a funt brytyjski stał się jedną z dominujących walut międzynarodowych. Wprowadzono system złota, który wiązał kurs funta z ilością złota w skarbcach Banku Anglii. To uczyniło funta jedną z najstabilniejszych walut na świecie.

Charakterystyka funta brytyjskiego

Funt brytyjski (GBP) to jednostka monetarna Wielkiej Brytanii, która obejmuje Anglię, Szkocję, Walii oraz Irlandię Północną. Jest to także oficjalna waluta kilku terytoriów zamorskich Wielkiej Brytanii, takich jak Gibraltar czy Wyspy Falklandzkie.

Najważniejsze cechy funta brytyjskiego to:

  1. Podział na pensy i pensy funtowe: Funt dzieli się na 100 pensów, a jednostką mniejszą jest pensa funtowa (ang. penny).

  2. Różnorodność monet i banknotów: W obiegu znajdują się monety o różnych nominałach, od 1 pensy do 2 funtów. Banknoty występują w nominałach 5, 10, 20, i 50 funtów. Istnieją także banknoty o wartości 1 funta, choć są one stosunkowo rzadkie.

  3. Symbol funta: Symbol funta brytyjskiego to “£”, który jest często używany jako skrót waluty.

  4. Niezależność pieniądza szkockiego: Szkocja emituje własne banknoty funtowe, co jest unikalnym przypadkiem w ramach Wielkiej Brytanii. Te szkockie banknoty są legalnym środkiem płatniczym na terenie Szkocji.

Kurs funta brytyjskiego

Kurs funta brytyjskiego w stosunku do innych walut, w tym polskiej złotówki, jest zmienny i zależy od wielu czynników ekonomicznych i politycznych. Dlatego warto regularnie sprawdzać aktualny kurs funta, zwłaszcza jeśli planujesz podróż do Wielkiej Brytanii lub handel międzynarodowy.

Jeśli jesteś zainteresowany obecnym kursem funta brytyjskiego wobec złotówki, polecam odwiedzić internetowy kantor. Kurs funta do złotówki oraz innych walut jest dostępny na wielu platformach internetowych, a także w tradycyjnych kantorach wymiany walut. Przy korzystaniu z internetowych kantorów możesz często znaleźć bardziej konkurencyjne stawki niż w tradycyjnych placówkach, co pozwoli ci oszczędzić na wymianie waluty.

Funt brytyjski to nie tylko ciekawa waluta o bogatej historii, ale także istotny gracz na arenie międzynarodowej. Jego kurs ma wpływ na wiele aspektów globalnej gospodarki, dlatego jest śledzony przez inwestorów i ekonomistów na całym świecie. Jeśli planujesz podróż do Wielkiej Brytanii lub interesuje cię handel z partnerami z tego kraju, z pewnością przyda ci się aktualna wiedza na temat funta brytyjskiego. Internetowe kantory oferują wygodny dostęp do informacji o kursie GBP i innych walut, co ułatwia podejmowanie decyzji finansowych. Jeśli potrzebujesz sprawdzić kurs funta wobec złotówki lub innych walut, na stronie  https://kantor.aliorbank.pl/forex/gbp.html znajdziesz aktualne informacje.

Funt brytyjski jest więc nie tylko symbolem Wielkiej Brytanii, ale także ważnym graczem na światowej scenie finansowej, którego kurs może mieć wpływ na twoje finanse i plany podróży. Dlatego warto być na bieżąco z jego kursem i korzystać z dostępnych narzędzi, takich jak internetowe kantory wymiany walut.

Zostaw komentarz