doctor, surgeon, operation
W Polsce funkcjonuje zasada domniemanej zgody na pobranie narządów po śmierci pacjenta/fot. pixabay
 • Home
 • Aktualności
 • Sejmik Województwa Wielkopolskiego apeluje o społeczną akceptację transplantacji

Sejmik Województwa Wielkopolskiego apeluje o społeczną akceptację transplantacji

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Sejmik Województwa Wielkopolskiego apeluje o społeczną akceptację pobierania komórek, tkanek i narządów od zmarłych w celu przeszczepienia ich osobom chorym, które oczekują na lepsze jutro. Radni podnoszą niezwykle ważny temat transplantologii, jako metody leczenia, która ratuje życie i zdrowie pacjentów.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że Polska jest krajem o przeciętnym wskaźniku przeszczepiania narządów. Organizacją i kontrolą przeszczepów w Polsce zajmuje się Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”. Z danych statystycznych wynika, że w 2022 r. przeszczepiono 1402 narządy, czyli o ponad 120 więcej niż rok wcześniej. W roku bieżącym (dane do końca września) dokonano 1332 przeszczepienia narządów od zmarłych dawców.

W Polsce funkcjonuje zasada domniemanej zgody. Oznacza to, że jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu – można po jej śmierci pobrać komórki, tkanki i narządy. Jeśli członkowie rodziny poinformują personel medyczny, że w ich obecności dawca za życia wyraził sprzeciw i nie zgodził się na przeszczep jego narządów – nie można pobrać narządów.Jeden dawca może uratować kilka osób, może bowiem przekazać kilka narządów:

 • serce
 • płuca
 • wątrobę
 • nerki
 • trzustkę
 • jelito cienkie

Mimo że nie trzeba deklarować zgody na transplantację po śmierci, można dodatkowo zarejestrować się w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych lub nosić bransoletki bądź karty dawcy, potwierdzające zgodę na pobranie narządów po śmierci.

Kopia_–_Billboardy_Budżet_Obywatelski_(1)
Polska jest krajem o przeciętnym wskaźniku przeszczepiania narządów/fot. srem.pl

Można także wyrazić sprzeciw

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy transplantacyjnej, sprzeciw na pobranie po śmierci swoich komórek, tkanek i narządów można wnieść na trzy sposoby poprzez:

 • wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów,
 • złożenie własnoręcznie podpisanego oświadczenia,
 • ustną deklarację złożoną w obecności co najmniej dwóch świadków.

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego apelują

W dniu 25 września Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie przyjęcia apelu dotyczącego zwiększenia świadomości społecznej na temat transplantacji wśród mieszkańców województwa wielkopolskiego.

Radni Sejmiku apelują do mieszkańców województwa wielkopolskiego o społeczną akceptację pobierania komórek, tkanek i narządów od zmarłych w celu przeszczepienia ich osobom chorym, które oczekują na lepsze jutro.

W apelu czytamy:

Niezależnie od prawodawstwa można świadomie wyrazić zgodę i chęć pomocy osobom potrzebującym przeszczepu organów poprzez wypełnienie Oświadczenia Woli, którym wyrażamy zgodę na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepów. Świadome podjęcie takiej decyzji jest dowodem chęci ratowania zdrowia i życia innych, pozwala także na uszanowanie woli zmarłego.

(…) Sejmik zwraca się do mieszkańców regionu z prośbą o poinformowanie bliskich o swojej decyzji dotyczącej ewentualnego pośmiertnego pobrania komórek, tkanek i narządów na wypadek niespodziewanej śmierci.

Prosi przedstawicieli regionalnych i lokalnych mediów, instytucji oświatowo-wychowawczych, organizacji pozarządowych oraz władz kościelnych i innych związków wyznaniowych w Polsce o działania propagujące ideę transplantacji.

Zostaw komentarz