Image

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0


Wiele par zastanawia się, czy współżycie w ciąży jest bezpieczne. Jeśli nie ma ku temu konkretnych przeciwwskazań natury medycznej, seks można uprawiać niemal do samego dnia porodu. Nie jest to jednak czas na łóżkowe eksperymenty – przyjmowane pozycje powinny być komfortowe i bezpieczne dla przyszłej mamy.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Seks w ciąży – czy można?

Temat seksu w ciąży powoli przestaje być tabu. Przyszli rodzice nie chcą rezygnować z tej intymnej sfery życia, dlatego coraz śmielej zadają pytania o zasady bezpiecznego współżycia w okresie oczekiwania na dziecko. Lekarze są zgodni co do tego, że pary spodziewające się dziecka mogą nadal cieszyć się seksem, jeśli nie istnieją ku temu żadne przeciwwskazania natury medycznej. Należy do nich przede wszystkim ciąża zagrożona poronieniem lub ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, czyli hormony o miejscowym działaniu, które powodują m.in. skrócenie i zmiękczenie szyjki macicy. Mogą one wywołać czynność skurczową macicy, dlatego seks jest wymieniany jako jedna z naturalnych metod na przyspieszenie porodu – oczywiście wtedy, gdy zbliża się lub mija termin wyliczony przez lekarza. Jeśli u kobiety występuje ryzyko przedwczesnego porodu lub szyjka macicy uległa nadmiernemu skróceniu, decyzję o współżyciu trzeba uzależnić od wskazań lekarza. Samo stosowanie prezerwatyw, aby zniwelować działanie prostaglandyn, może okazać się niewystarczające.Seks w ciąży – które pozycje są bezpieczne, a których lepiej unikać?

Jeśli lekarz prowadzący daje zielone światło, przyszłe mamy i ich partnerzy mogą nadal cieszyć się seksem, jednak powinni wybierać bardziej bezpieczne – co nie oznacza, że mniej satysfakcjonujące! – pozycje. Doskonale sprawdzi się pozycja na tzw. łyżeczkę, gdy partnerzy leżą na boku. Bezpiecznym wyborem będzie również współżycie w klęku podpartym, zwane potocznie pozycją „na pieska”. Jeżeli para do tej pory nie próbowała pozycji „na jeźdźca”, czyli takiej, gdzie mężczyzna leży na plecach, a partnerka siedzi na jego biodrach, bezpieczny i komfortowy powinien być też „odwrócony jeździec”. W tym przypadku kobieta również siedzi na biodrach partnera, ale jest do niego odwrócona plecami.

W ciąży lepiej unikać pozycji klasycznej – nie tylko ze względu na ucisk brzucha, lecz także dlatego, że leżenie płasko na plecach uciska duże naczynia krwionośne (m.in. żyłę główną dolną), co może powodować u przyszłych mam zawroty głowy, a nawet omdlenia. Nie polecane są również wszelkie pozycje, które zanadto uciskają brzuch i mogą spowodować upadek lub uraz.

Współżycie w ciąży – najważniejsze zasady

Aby bezpiecznie współżyć w ciąży, kieruj się następującymi zasadami:

  • stosuj się do zaleceń i wskazań lekarza;
  • wybieraj odpowiednie pozycje;
  • unikaj łóżkowych eksperymentów;

Pamiętaj, że w I trymestrze możesz nie mieć ochoty na współżycie ze względu na ciążowe dolegliwości, w II trymestrze wiele kobiet obserwuje u siebie wzrost libido, a w III trymestrze seks bywa trudniejszy od strony czysto technicznej.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]