Image
Żołnierze ze śremskiego - 124. batalionu lekkiej piechoty, ćwiczyli zagadnienia z ratownictwa wodnego na jeziorze w Środzie Wlkp. /Fot. DWOT

Tak się szkolą śremscy Terytorialsi

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Podstawy ratownictwa wodnego, desant z łodzi motorowej oraz podejmowanie osoby tonącej – to niektóre z zagadnień, z jakimi zapoznali się podczas szkolenia rotacyjnego śremscy Terytorialsi.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Żołnierze ze śremskiego – 124. batalionu lekkiej piechoty, ćwiczyli zagadnienia z ratownictwa wodnego na jeziorze w Środzie Wlkp. Szkolenie tym razem odbywało się nie tylko pod nadzorem instruktorów 12. WBOT, ale również pod fachowym okiem Miejsko-Powiatowego WOPR w Śremie.

Główny cel, jaki postawili sobie dowódcy, to zapoznanie żołnierzy z podstawami ratownictwa wodnego. Terytorialsi przećwiczyli także opuszczanie pokładu łodzi motorowej oraz uczyli się, jak podjąć osobę tonącą z wykorzystaniem motorówki, skutera czy deski sup. Żołnierze pływali w umundurowaniu a jednym z zadań było udzielanie pierwszej pomocy w przypadku podtopienia. Tego typu ćwiczenia są okazją, by wypracowywać w sobie kontrolowanie obaw przed wodą. Część sprzętu na potrzeby szkolenia użyczyli ratownicy WOPR ze Śremu

– wyjaśnia por. Anna Jasińska-Pawlikowska, oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ćwiczenia rotacyjne w WOT trwają jednak dwa dni, dlatego warto dodać, że pierwszy dzień żołnierze 3. kompanii lekkiej piechoty spędzili w Śremie, gdzie strzelali na krótkich dystansach, doskonalili m.in. pracę na broni.Strzelcy wyborowi z kolei udali się na strzelnicę w Pokrzywnicy, gdzie trenowali strzelanie na odległość 300m. Na krótszych dystansach doskonalili strzelanie z postawy siedzącej oraz stojącej.

Można wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej

Warto dodać, że śremski batalion wciąż przyjmuje w swoje szeregi ochotników. Chętni już teraz mogą skontaktować się za pośrednictwem portalu rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl z żołnierzem – rekruterem, który pomoże im rozpocząć procedurę.

Jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w szeregi batalionu? – Osoby, które dotąd nie pełniły żadnej formy służby wojskowej, muszą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe („szesnastkę”), które kończy się egzaminem i przysięgą wojskową – tłumaczy por. Anna Jasińska-Pawlikowska.

Dla kandydatów, którzy mają przeszłość wojskową i są rezerwistami, skierowane jest szkolenie wyrównawcze („ósemka”). Ochotnik musi być pełnoletni.

Zostaw komentarz