Image

Wynajmujesz mieszkanie? Jak ustalić z właścicielem dogodne warunki umowy?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Osoba, która chce podpisać umowę najmu mieszkania, w pierwszej kolejności patrzy na wymaganą cenę. Proponowana cena nigdy nie jest ostateczna, ponieważ właściciele zawsze proponują większą kwotę, niż oczekują, aby pozostawić sobie margines do negocjacji. Czy jednak można negocjować warunki i kiedy najlepiej podjąć rozmowę o obniżeniu stawki za wynajem? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Negocjacje warunków umowy najmu

Umowa najmu zawierana jest przez dwie strony – wynajmującego i najemcę. Właściciel nieruchomości zawsze chce ustalić, jak największą stawkę za wynajem. W końcu mieszkanie ma przynosić dochód pasywny. Najemca za udostępnienie mieszkania musi uiszczać co miesiąc żądaną kwotę właścicielowi nieruchomości.

Czy to oznacza, że najemcy są na przegranej pozycji i muszą płacić wyłącznie narzuconą kwotę? Otóż nie. Warunki finansowe wpisane w umowę mogą być przedmiotem negocjacji. Powodzenie negocjacji jest jednak uzależnione od tego, kiedy potencjalny najemca zdecyduje się na rozpoczęcie rozmów negocjacyjnych.Kiedy warto rozpocząć negocjacje?

Chcąc skutecznie obniżyć cenę za najem, warto mądrze zaplanować rozmowy negocjacyjne. Rozmowy na temat finalnej kwoty nie powinny mieć miejsca podczas pierwszej rozmowy właścicieli nieruchomości z potencjalnym lokatorem. Najlepiej rozpocząć negocjacje po pierwszym spotkaniu w mieszkaniu, które jest wystawione na wynajem.

Już sama droga do mieszkania może być podstawą do negocjacji. Podróżując do mieszkania wystawionego na wynajem, warto zwrócić uwagę na kwestię dostępu do komunikacji i terenów zielonych. Wszelkie czynniki w późniejszej rozmowie z właścicielem mogą stanowić trafne argumenty za obniżeniem ceny za wynajem.

Przed przedstawieniem argumentów, warto zapoznać się również ze stroną internetową danego osiedla mieszkaniowego lub spółdzielni. Świetnym przykładem jest witryna https://krakow.mdr.pl/, dzięki której potencjalny lokator może sprawdzić wszystkie warunki najmu i zalety danego mieszkania.

Najem nieruchomości – jakie czynniki wpływają na wysokość kosztów?

Największe szanse na obniżenie ceny za wynajem mamy, kiedy nieruchomość nie jest położona w atrakcyjnej okolicy. Spora odległość do przystanku autobusowego lub tramwajowego czy brak dostępu w bliskim sąsiedztwie do usług to czynniki, które pozwalają znacznie obniżyć cenę.

Nie bez znaczenia jest samo położenie mieszkania w bloku. Negocjacje powinny mieć miejsce w szczególności, jeśli przedmiotem wynajmu jest mieszkanie na parterze z uwagi na większe ryzyko włamania i gorszą akustykę. W przypadku, gdy mieszkanie jest położone na trzecim piętrze, a w bloku nie ma windy, to również warto postarać się o obniżenie kwoty wynajmu.

Mieszkania w atrakcyjnej cenie

Przedstawienie argumentów przemawiających za obniżeniem kwoty najmu może nie przynieść rezultatu, jeśli potencjalny lokator nie zrobi dobrego wrażenia na właścicielach mieszkania.

Chcąc wzbudzić zaufanie, dobrym pomysłem będzie przedstawienie umowy o pracę lub opowiedzieć o swoim życiu zawodowym i prywatnym, a także opisać swój tryb życia, wskazując na brak nałogów.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]