Image
Tego dnia dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia artystyczne/Fot. K. Mejza
  • Home
  • Aktualności
  • Środowisko ponad wszystko – Rodzinny Festyn Ekologiczny w Lubiatowie

Środowisko ponad wszystko – Rodzinny Festyn Ekologiczny w Lubiatowie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Rodzinny Festyn Ekologiczny „Środowisko ponad wszystko” to kolejne przedsięwzięcie zorganizowane przez Samorząd Mieszkańców Wsi Lubiatowo. Impreza odbyła się w niedzielne popołudnie, 17 września na placu festynowym przy świetlicy wiejskiej w Lubiatowie.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Pogoda dopisała, frekwencja także. Imprezę otworzył przedstawiciel rady lokalnej społeczności – Krystian Mejza, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy w ekologicznym klimacie.

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. radny powiatu śremskiego – Witold Opielewicz oraz naczelnik wydziału ochrony środowiska starostwa powiatowego w Śremie – Witalis Sąsiadek. Przedstawiciele władz powiatowych oddali do użytku kolorowe kosze w kształcie kredek, przeznaczone do segregacji odpadów. W swoich przemowach goście zwrócili uwagę na potrzebę segregacji oraz ochronę środowiska. Dodajmy, że zakup pojemników został sfinansowany przy współudziale środków z puli starostwa powiatowego.fot. K. Mejza

Jak być eko na co dzień?

Festyn ekologiczny okazał się nie lada gratką dla dzieci, które chętnie korzystały z przygotowanych przez organizatorów atrakcji. A było ich naprawdę sporo.
Członkowie „Stowarzyszenia Mercury” z Krobi przygotowali warsztaty, podczas których dzieci malowały ekotorby, a także tworzyły kreatywne zabawki z odpadów. Dopełnieniem zajęć był krótki wykład oraz wystawa dotycząca segregacji odpadów, prawidłowego korzystania z lodówki czy oszczędzania energii elektrycznej. Mówiąc ogólnie, członkowie stowarzyszenia udzielali rad, jak być eko w życiu codziennym.

Fot. K. Mejza

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia artystyczne, podczas których uczestnicy festynu przygotowywali kolorowe ramki z liści i kwiatów. Ten punkt został przygotowany przez „MPS Dziecięca Rozrywka”.

Nie zabrakło także dmuchańców, eurobungee, brokatowych tatuaży, malowania twarzy czy przejażdżek na kucyku. O słodkie przekąski zadbały członkinie KGW Lubiatówki.

Fot. K. Mejza

Alkogogle, narkogogle i pierwsza pomoc

Podczas festynu nie zabrakło elementów o charakterze profilaktycznym. Hitem okazały się alkogogle oraz narkogogle, czyli okulary symulujące zachowanie i reakcję po spożyciu odpowiednich używek. Slalom we wspomnianych okularach dla wielu osób okazał się nie lada wyzwaniem.

Zaproszenie do udziału w imprezie przyjął także Jakub Szulc – ratownik KPP oraz WOPR, który przygotował pokaz pierwszej pomocy. Chętni mogli sprawdzić własne umiejętności z zakresu resuscytacji. Ratownik chętnie odpowiadał również na pytania związane z udzielaniem pierwszej pomocy, m.in. dotyczące zakrztuszenia czy zadławienia.

Zaproszenie do udziału w imprezie przyjął także Jakub Szulc – ratownik KPP oraz WOPR, który chętnie dzielił się swoją wiedzą/Fot. K. Mejza

W akcję włączyli się także druhowie OSP Lubiatowo, udostępniając wóz strażacki oraz prezentując sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczych.

Kubuś Puchatek i konkurs plastyczny

Miłą niespodzianką okazała się maskotka Kubusia Puchatka, który pojawił się w połowie imprezy. Dzieci z radością witały niecodziennego gościa, pozując do pamiątkowych zdjęć z sympatyczną maskotką.

Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny „Segregacja? Dziecinnie prosta”. Mali artyści wykazali się pomysłowością, kreatywnością i oryginalnością. W jury zasiedli przedstawiciele zaproszonych stowarzyszeń i firm.

Fot. K. Mejza

Po długiej naradzie miejsce pierwsze przyznano Antoniemu Tomczakowi z Mszczyczyna, drugie i trzecie braciom z Sikorzyna: Alanowi Kowalczykowi i Igorowi Kowalczykowi.

Nagrody ufundowane przez Miejsko-Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dolsku oraz starostwo powiatowe w Śremie trafiły do wszystkich uczestników konkursowych zmagań, jednak zwycięzcy jako pierwsi mogli wybrać upominki.

W planach było także znakowanie rowerów, jednak to zadanie zostało przesunięte na inny termin.

Zostaw komentarz