||

Powstał śremski ogród niesamowitych doznań

ogród sensoryczny (17)
Na sukces powstania ogrodu sensorycznego pracowało wiele osób/fot. W. Kaptur

To było ważne wydarzenie dla społeczności Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Promenadzie. We wtorkowy poranek, 29 sierpnia nastąpiło uroczyste otwarcie nowego ogrodu sensorycznego.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Projekt pn.: „Ogród zmysłów na Promenadzie” został zrealizowany w ramach VI edycji konkursu grantowego „Moja Mała Ojczyzna”, ogłoszonego i realizowanego przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego im. Jana Kantego Steczkowskiego, a zrealizowany przez Fundację na rzecz Wspierania Społeczności Lokalnej w partnerstwie z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym w Śremie.

Głównym celem projektu była rewitalizacja terenu rekreacyjnego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Śremie i stworzenie ogrodu terapeutycznego, z którego będą korzystać osoby w kryzysie zdrowia psychicznego, a także społeczność lokalna.



Fot. W. Kaptur

Podczas uroczystego otwarcia w swoim przemówieniu dyrektor ZOL serdecznie podziękowała wszystkim za zaangażowanie i trud włożony w pracę nad powstaniem ogrodu. Ogromne brawa przypadły Fundacji na Rzecz Wspierania Społeczności Lokalnej, która zainicjowała cały projekt. Warto wspomnieć, że działania projektowe rozpoczęły się już w 2022 roku, wówczas złożono odpowiedni wniosek, ale efekty widoczne dla oczu nastąpiły dopiero w maju bieżącego roku. Fundacja połączyła wielu ludzi i instytucji jako partnerów.

Samo wykonawstwo ogrodu to zasługa pracowników Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Śremie. Pomocną dłoń podały również szkoły średnie wraz z wolontariuszami (Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie i Zespół Szkół Politechnicznych w Śremie) oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Śremu.

Działania projektowe przyczyniły się do zagospodarowania terenu wykorzystywanego przez pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Śremie dla celów terapeutycznych i rekreacyjnych. Poprawiliśmy estetykę i funkcjonalność terenu, dzięki którym to działaniom umożliwiliśmy pacjentom spotkania z członkami rodzin w kameralnej i przyjaznej atmosferze oraz zwiększyliśmy ofertę terapeutyczną Zakładu, podnosząc dobrostan i jakość życia pacjentów. Rewitalizacja ogrodu umożliwiła nawiązanie współpracy z wolontariuszami i pozwoliła wprowadzić zajęcia międzypokoleniowe z udziałem dzieci przedszkolnych z wychowawcami. Rozbudowanie ogrodu sensorycznego o przestrzeń rekreacyjną z grillem – umożliwia pacjentom spędzanie czasu w mniej zinstytucjonalizowanych warunkach, wprowadzając atmosferę umożliwiającą odprężeniu i różnorodnych możliwości spędzania wolnego czasu

– wspomina Aleksandra Bielejewska z Fundacji na Rzecz Wspierania Społeczności Lokalnej

Jednak warto podkreślić, że na sukces powstania ogrodu sensorycznego pracowało wiele osób. Podopieczni Zakładu w ramach podziękowań przygotowali upominki, a także pokaz mody. Następnie zaproszono gości na uroczyste przecięcie wstęgi.

Fot. W. Kaptur

W każdym zakamarku nowego ogrodu rosną rośliny. Są to m.in. hibiskus, aksamitka rozpierzchła czy lawenda. Na środku umieszczono fontannę, a wokół niej ścieżkę zmysłów. Powstała również altana, w której są urządzenia do zabaw sensorycznych i wiele zdjęć przedstawiających pierwsze chwile ogrodu oraz proces jego tworzenia. Ustawiono także drewniane ławki ze stołami oraz grill.

Zostaw komentarz