|||

Nocna akcja służb na ul. Roweckiego w Śremie

nocna akcja służb
fot. M. Fujak

W nocy z piątku na sobotę w Śremie interweniowały służby. Policja otrzymała zgłoszenie o planowanej próbie samobójczej.


VW_Berdychowski_400_150(1)

W piątek, 18 sierpnia o godzinie 23.27 do policji wpłynęło zgłoszenie. Kobieta poinformowała mundurowych, że otrzymała sms od byłego partnera, w którym pisał, że planuje popełnić samobójstwo. Do jego mieszkania natychmiast został wysłany patrol. W związku z tym, że mężczyzna nie odpowiadał, policjanci poprosili strażaków o pomoc w otwarciu mieszkania.

Udało się służbom dotrzeć do mężczyzny. Ten w trakcie ich interwencji przebywał w łazience. Na miejscu pojawiła się załoga karetki pogotowia, która zabrała 34-latka do poznańskiego szpitala.

Te sygnały mogą świadczyć o problemach i myślach samobójczych

W ciągu ostatnich dni i godzin przed takim działaniem, zazwyczaj pojawiają się sygnały ostrzegawcze, które można podzielić na komunikaty słowne, zachowania oraz czynniki sytuacyjne.

Jednym z najbardziej widocznych i niepokojących sygnałów są wypowiedzi w stylu: “Nie dam rady dłużej”, “Wszystko mi przewraca życie”, “Nie chce mi się już żyć”. Takie słowa nie powinny być bagatelizowane, lecz powinny skłonić nas do podjęcia odpowiednich kroków. Należy również być czujnym na subtelne aluzje, takie jak: “Nic już nie ma sensu”, “Czasami myślę, że byłoby lepiej, gdybym nigdy się nie narodził/narodziła”, “Wkrótce przestanę wam przysparzać kłopotów”. Często osoba, która rozważa samobójstwo, może używać dziwacznych wypowiedzi o niejasnej treści, a także żartować na temat śmierci, pogrzebów lub samobójstw w formie tzw. “czarnego humoru”.

Zachowania ostrzegawcze również powinny wzbudzić naszą uwagę. Mogą to być m.in.: uporządkowanie spraw osobistych, rozdawanie ukochanych przedmiotów, generalne porządki w pokoju lub biurku, pisanie listu pożegnalnego. Zmiana nawyków związanych ze snem i jedzeniem, takie jak nagłe chudnięcie lub przybieranie na wadze, także może być sygnałem ostrzegawczym. Osoba zagrożona samobójstwem może unikać kontaktu z przyjaciółmi, kolegami lub rodziną, wycofywać się z dotychczasowych aktywności, co manifestuje się brakiem energii, wzmożoną sennością lub bezsennością, a także zaniedbaniem wyglądu zewnętrznego. Często po okresie wewnętrznej niepewności osoba ta wykazuje “złowieszczy spokój” – jest zdeterminowana, że samobójstwo rozwiąże jej problemy. Ponadto, może gromadzić informacje na temat różnych sposobów popełnienia samobójstwa, odwiedzać strony internetowe poświęcone tej tematyce oraz zbierać niezbędne narzędzia, takie jak ostry przedmiot, leki czy sznur. Czasami osoby zagrożone samobójstwem zaczynają tworzyć wiersze lub opowiadania o tematyce śmierci i samobójstwa.

Należy również zwrócić uwagę na sytuacyjne znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać na ryzyko próby samobójczej. Może to być izolacja społeczna, brak przyjaciół, odrzucenie przez rówieśników, poczucie głębokiej samotności, podejmowanie ryzykownych zachowań, nadużywanie alkoholu, leków lub innych substancji psychoaktywnych. Często związane z tym jest pojawienie się objawów zaburzeń psychicznych, takich jak omamy słuchowe zachęcające do samookaleczenia lub odebrania sobie życia. Do innych czynników ryzyka można zaliczyć także przeżywanie nieszczęśliwej miłości, skłonność do perfekcjonizmu oraz zbyt krytyczne podejście do samego siebie.

Zauważanie i reagowanie na te sygnały może być kluczowe dla ratowania życia osoby, która jest w kryzysie i rozważa samobójstwo. Warto wtedy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami ratunkowymi, a także zapewnić jej wsparcie i możliwość skonsultowania się z profesjonalnymi specjalistami ds. zdrowia psychicznego. Każda próba samobójcza wymaga poważnego potraktowania i odpowiedniej interwencji, aby pomóc tej osobie odzyskać nadzieję i perspektywę na lepsze jutro.

Gdzie w powiecie w takich przypadkach zwrócić się o pomoc?

Poniżej podajemy telefony zaufania oraz instytucje, w których wsparcie w sytuacjach kryzysowych może otrzymać zarówno dziecko, jak i osoba dorosła:

 • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę;
 • Dziecięcy Telefon Zaufania tel. 800121212 – czynny całą dobę;
 • Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100;
 • Stowarzyszenie Niebieska Linia, tel. 800 120 002 − czynny 24 godziny, dla ofiar przemocy w rodzinie;
 • Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” IPZ, tel. 22 668 70 00 − codziennie, w godz. 12.00−18.00, dla ofiar przemocy w rodzinie, tel. 800 70 22 22 − czynny 24 godziny, wsparcie dla osób w stanie kryzysu psychicznego;
 • Instytut Psychologii Zdrowia, tel. 116 123 – codziennie, w godz. 14.00−22.00;
 • Telefon zaufania dla osób starszych, tel. 22 635 09 54 – poniedziałki, środy i czwartki w godz. 17.00−20.00;
 • Bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich, tel. 800 108 108 − od poniedziałku do piątku, w godz. 14.00−20.00;
 • Przychodnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia, Śrem, ul. Mickiewicza 5, Tel.61 28 28 016;
 • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Poznań, ul. Sporna 16, Tel.61 8551901;
 • Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna , Śrem, ul. Marciniaka 2, Tel.61 2834864.

Jeden komentarz

 1. Bardzo dobry i ważny artykuł. Coraz więcej osób wysiada psychicznie. Warto w takich sytuacjach reagować i pomagać. Pozdrawiam serdecznie Panią Dominikę

Zostaw komentarz