|

Zakaz kąpieli w Jeziorze Raczyńskim w Zaniemyślu. Pojawiły się sinice

Strażacy w łodzi ratowniczej płynący po jeziorze
fot. archiwum OSP Zaniemyśl
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Wielkopolskiej wydał decyzję o tymczasowym zakazie kąpieli w Jeziorze Raczyńskim. Decyzja ta dotyczy kąpieliska w Zaniemyślu.


Berdychowski Wv

Średzki sanepid zbadał wodę w Jeziorze Raczyńskim i wyniki nie były pozytywne. Kontrola pracowników PSSE w Środzie Wlkp. na kąpielisku w Zaniemyślu odbyła się w piątek, 11 sierpnia. Na obszarze kąpieliska stwierdzono zakwit sinic.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Z informacji przekazanej przez pracowników wynika, że „(…) w chwili obecnej woda w kąpielisku może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi (…).

fot. Gmina Zaniemyśl

Czym są sinice?

Sinice, znane również jako cyjanobakterie, są grupą mikroskopijnych organizmów jednokomórkowych należących do królestwa bakterii. Charakteryzują się zdolnością do przeprowadzania fotosyntezy, w procesie którego wykorzystują energię słoneczną do przekształcania dwutlenku węgla i wody w związki organiczne oraz uwalniania tlenu.

Nazwa “cyjanobakterie” pochodzi od koloru tych organizmów, który jest zazwyczaj niebieskozielony. Sinice występują w różnych środowiskach wodnych, takich jak jeziora, rzeki, stawy, a także w glebie mokrej. Ich obecność może być korzystna, ponieważ dostarczają tlenu do środowiska wodnego oraz stanowią podstawę łańcucha pokarmowego dla różnych organizmów wodnych.

Jednakże niektóre sinice mogą wywoływać tzw. zakwity sinicowe. Są to masowe rozmnażania się sinic, które prowadzą do nagłego wzrostu ich populacji. Niektóre zakwity mogą być toksyczne i wydzielają związki chemiczne szkodliwe dla zdrowia ludzi, zwierząt i ekosystemów. Toksyny wydzielane przez te sinice mogą zanieczyszczać wodę i powodować problemy zdrowotne u ludzi i zwierząt, a także powodować szkody w sektorze rybackim i turystycznym.

  Adam Lewandowski - wywiad przed II turą [WIDEO]

Dlatego monitorowanie obecności sinic w środowiskach wodnych oraz podejmowanie działań prewencyjnych w celu minimalizowania występowania zakwitów sinicowych jest istotne dla zachowania zdrowia ekosystemów wodnych.

Zostaw komentarz