Image
W śremskim garnizonie wojskowym uroczyste obchody święta Wojska Polskiego odbyły się 14 sierpnia na placu apelowym/fot. J. Zalewski

Święto Wojska Polskiego w Śremie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W śremskim garnizonie wojskowym uroczyste obchody święta Wojska Polskiego odbyły się 14 sierpnia na placu apelowym. Po uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku im. Powstańców Wlkp.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Uroczystości na placu apelowym odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Był przemarsz kompanii honorowej 6 batalionu dowodzenia Sił Powietrznych pod przewodnictwem ppor. Agnieszki Popiołek wraz z pocztem sztandarowym, po czym nastąpiło powitanie dowódcy ppłk Daniela Dąbka, któremu meldunek złożył szef sztabu batalionu kpt. Grzegorz Baszko. Po przywitaniu przez dowódcę zaproszonych gości – starostę śremskiego Zenona Jahnsa, burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego, przedstawicieli służb mundurowych i innych zaproszonych gości, a wśród nich dowódcy 6 batalionu chemicznego SP ppłk Remigiusza Mierzchałę, zastępcę dowódcy 124 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej mjr Mariusza Ratajczaka, nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu narodowego.

W okolicznościowym przemówieniu ppłk Daniel Dąbek przypomniał dramatyczne wydarzenia sprzed 100 lat, kiedy to armia polska przeciwstawiła się bolszewickiej nawale, a 15 sierpnia w decydującej o powodzeniu w całej wojnie bitwie, zwanej potem warszawską, nasze wojsko zadało decydujący cios armii bolszewickiej. Te wydarzenia zdaniem mówcy były jednymi z najważniejszych w naszej historii, a także decydującymi o przyszłości całej Europy, bo Polacy powstrzymali armię, która miała za cel podbicie całej Europy. To na pamiątkę tej bitwy ustanowiono dzień 15 sierpnia świętem Wojska Polskiego.Potem nastąpiła cała sekwencja odczytywania rozkazów, na mocy których wojskowi otrzymali nominacje na wyższe stopnie wojskowe, wyróżnienia w postaci dyplomów i medali oraz gratyfikacje finansowe i nagrody w postaci urlopów.

W imieniu zaproszonych gości głos zabrali starosta Zenon Jahns i burmistrz Adam Lewandowski, którzy złożyli życzenia wojskowym z okazji ich święta.

Uroczystości oficjalne zakończyła defilada pododdziałów. Potem nastąpił pokaz umiejętności żołnierzy 6 batalionu dowodzenie SP, którzy ćwiczą walki wręcz pod okiem instruktorów kaprala Kamila Duszyńskiego, szeregowego Norberta Poręby i tegorocznego Mistrza Polski służb mundurowych w formule kickboxingu kaprala Daniela Gaczyńskiego, który trenuje także mieszane sztuki walki, w tym K1 oraz MMA. Celem sekcji stworzonej na potrzeby szkoleniowe jest uczyć prostej i skutecznej walki wręcz za pomocą chwytów i uderzeń, także z wykorzystaniem broni.

Po uroczystościach na terenie garnizonu, delegacje wojskowych, samorządowców, organizacji pozarządowych i szkół udały się pod pomnik Żołnierza Polskiego w Parku im. Powstańców Wlkp., by u stóp pomnika złożyć wiązanki kwiatów.

Zostaw komentarz