||

Kocha Śrem i wie, jak nadać mu nowe, piękne oblicze. Rozmowa z Katarzyną Cynką-Bajon, architekt, która ma pomysł na Śrem

KATARZYNA CYNKA_BAJON
fot. arch. prywatne/Katarzyna Cynka-Bajon

Katarzyna Cynka-Bajon jest śremianką. Od kilkunastu lat współtworzy wraz z mężem w Poznaniu pracownię architektoniczną, która jest autorem projektów domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej w Wielkopolsce. Ma na swoim koncie kilka pięknych rewitalizacji miejskich przestrzeni, a co za tym idzie, również kilka ważnych nagród.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Dominika Górna: Wasza pracownia PL.architekci odpowiada za kilka ważnych projektów w powiecie śremskim. Są to Hala Sportowo-Widowiskowa w Książu Wlkp., Plac 20 Października w Śremie oraz nowa koncepcja Dworca PKS w Śremie. Ciekawa jestem jak przebiegały prace nad tymi projektami?

Katarzyna Cynka-Bajon: Faktycznie w ostatnim czasie pracujemy nad kilkoma projektami w naszym fyrtlu. Udało nam się wygrać konkurs na koncepcję i dalej na projekt budowlany hali sportowo-widowiskowej w Książu Wlkp. Budynek jest już w zasadzie gotowy, ale muszę przyznać, że był to trudny i bardzo rozciągnięty w czasie projekt. Jako pracownia mieliśmy nadzór autorski nad każdym procesem budowy i jak to zwykle bywa, jest kilka rzeczy, które dziś bym poprawiła, ale generalnie uważam, że efekt końcowy jest bardzo dobry. Budynek jest też podzielony na część komercyjną, gdzie pojawi się na przykład strefa gastronomiczna oraz będzie część społeczna, zagospodarowana przez gminę. I w tym miejscu muszę zaznaczyć, że bardzo dobrze mi się współpracowało z burmistrzem Książa. Okazał nam bardzo duże zaufanie.

DG: Podobnie było w Śremie? W końcu przebudowa Palcu 20 Października to spore wyzwanie.

KCB: W tej sprawie zadzwonił do mnie burmistrz Śremu. Okazuje się, że od dawna obserwuje nasze działania i realizowane projekty. Zaprosił nas do tego, abyśmy przedstawili ofertę na modernizację rynku. Zależało mu na tym, by zrobił to ktoś z doświadczeniem.

Tak będzie wyglądał rynek w Śremie. Wizualizacja Placu 20 Października

DG: Podczas prezentacji koncepcji w śremskim ratuszu, wspominałaś, że lekko nie było…

KCB: No tak. Szybko na ziemię sprowadził nas Wojewódzki Konserwator Zabytków…

Dlaczego? O tym przeczytacie w najnowszym papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej (w sklepach od 13 lipca) lub w e-wydaniu

Zostaw komentarz