Image
fot. D. Górna/Gdy tylko temperatura na zewnątrz przekracza 20 stopni w pojemnikach na bioodpady pojawiają się białe larwy
  • Home
  • Aktualności
  • Białe larwy w pojemnikach na bioodpady. PGK podpowiada jak sobie z nimi radzić?

Białe larwy w pojemnikach na bioodpady. PGK podpowiada jak sobie z nimi radzić?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

Kilka dni temu na naszym profilu na Facebooku opublikowaliśmy film nadesłany przez pana Łukasza, czytelnika TZŚ. Na filmie widać białe robaki, które na dobre zadomowiły się w pojemniku na bioodpady. Zapytaliśmy Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie, jak sobie radzić z tym problemem.


Berdychowski Kwiecien2 2024

  • Problem robaków w koszach na bioodpady występuje głównie na osiedlach, gdzie segregacja odpadów jest trudniejsza.
  • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) zaleca przestrzeganie zasad prawidłowej segregacji, takiej jak wrzucanie do pojemników na bioodpady resztek roślinnych, skorupek jaj, fusów po kawie, itp. Ważne jest unikanie wrzucania mięsa, kości i innych odpadów niedopuszczalnych.
  • Właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za mycie pojemników co najmniej raz na kwartał, aby utrzymać je w dobrym stanie sanitarnym. Istnieją również preparaty do czyszczenia pojemników dostępne w sklepach.
  • Jeśli już pojawią się robaki, żartobliwie sugerowano, że są idealne na ryby.

Ten temat wraca co roku jak bumerang. Gdy tylko temperatura na zewnątrz przekracza 20 stopni w pojemnikach na bioodpady pojawiają się białe larwy.

Chodzi o bioodpady i ich segregację a następnie odbiór. Kosze zostają nie do końca opróżnione, a gdy przyjdzie tylko temat ciepłych dni, okazuje się, że wszystko w tym pojemniku żyje. Pełno robaków, już nie wspomnę o smrodzie i bawiących się obok nich dzieci na podwórku…

pisze do nas pan Łukasz, który podesłał na dowód swych słów film

Opublikowaliśmy film na naszym profilu na Facebooku. Natychmiast rozgorzała dyskusja. Pojawiło się ponad 160 komentarzy a wśród nich porady, jak sobie poradzić z tym problemem. Na przykład pani Agnieszka radziła, by po prostu umyć pojemnik. – Wszystko ok jeżeli to jest twój kosz, gorzej jeżeli jest on przy bloku i nikt do odpowiedzialności się nie poczuwa – ripostuje pani Iga. I ma rację. Problem z robakami w koszach na bioodpady głównie pojawia się na osiedlach. Tam najtrudniej zapanować nad prawidłową segregacją odpadów.PGK radzi – myjcie pojemniki!

Zapytaliśmy Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie, jak sobie radzić z problemem robaków w koszach na bioodpady.

W przypadku odpadów BIO kuchennych, aby nie pojawiły się białe robaki,  bardzo ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowej segregacji. Zgodnie z zapisem Regulaminu do pojemników przeznaczonych na bioodpady – kuchenne należy wrzucać: kwiaty, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, owoce i warzywa z ogrodów, resztki żywności pochodzenia roślinnego, obierki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne

wyjaśnia Monika Kościelniak, kierownik Biura Zarządu PGK.

Ponadto PGK przypomina, że nie wolno do pojemników na bioodpady wrzucać mięsa i kości, odpadów zielonych: liści, trawy, gałęzi, odchodów zwierzęcych, trocin, piasku z kuwet, kamieni, popiołu ziemi, szkła, ceramiki, porcelany, płynnych odpadów kuchennych, pampersów, woreczków, opakowań foliowych i innych tworzyw sztucznych.

Odpady pochodzenia zwierzęcego w tym resztki obiadowe pochodzenia zwierzęcego nie mogą trafiać do pojemnika na bioodpady kuchenne, tylko do pojemnika na odpady zmieszane. Do pojemników bioodpady wrzucamy luzem, bez worków foliowych czy papierowych – przypomina M. Kościelniak.

przypomina M. Kościelniak

Kto jest odpowiedzialny za mycie pojemników?

Z tym pytanie również zwróciliśmy się do PGK. – Zgodnie z Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku na terenie gminy Śrem odpowiedzialnym za utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów jest właściciel nieruchomości. W tym mieści się poddanie pojemników, co najmniej raz na kwartał czyszczeniu preparatami usuwającymi drobnoustroje, owady oraz nieprzyjemne zapachy – wyjaśnia M. Kościelniak.

Oznacza to, że właściciel posesji odpowiedzialny jest za mycie pojemników. W sklepach dostępne są do tego odpowiednie preparaty. To samo dotyczy osiedli we wspólnotach czy spółdzielniach mieszkaniowych. To na nich spoczywa obowiązek regularnego mycia pojemników.

A co zrobić z robakami, które już się pojawiły w pojemnikach? Receptę ma jeden z naszych czytelników. – Są idealne na ryby – żartuje pan Stanisław.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]