|

Zaniemyśl znów chce być miastem

Gmina Zaniemyśl
fot. UG Zaniemyśl
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Władze Zaniemyśla starają się ponownie o nadanie praw miejskich. Siedziba gminnych władz utraciła je w 1948 roku.


Berdychowski Wv

Od 75 lat Zaniemyśl jest wsią. W 1948 roku utracił prawa miejskie, które miał nadane w 1941 roku. Co istotne, to nie jedyny okres w historii Zaniemyśla, w którym był on miastem. Zaniemyśl lokację miejską uzyskał pierwotnie w 1742 roku. Stało się to w maju, a inicjatorem nadania lokacji miejskiej Zaniemyślowi był Mateusz Poniński. Prawa miejskie wówczas osadzie nadał król August III.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

W tym roku samorząd gminy uczynił starania by te prawa odzyskać. Zdaniem wójt gminy Justyny Dąbrowskiej, wieś spełnia wymagania: liczy minimum 2500 mieszkańców, w większości dominuje zabudowa typowo miejska, a większość mieszkańców utrzymuje się z usług pozarolniczych. Miejscowość jest również skanalizowana, są wodociągi, jest również własny posterunek policji, który także w tym roku został uruchomiony.

Radni rady gminy w Zaniemyślu poparli ten pomysł, ale w tej sprawie wypowiedzieć się muszą jeszcze mieszkańcy. Gmina będzie ich o to pytała w ankiecie. Zanim jednak do tego dojdzie to 12 czerwca o godz. 17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaniemyślu odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Głównym spotkaniem będzie oczywiście temat ponownego nadania lokacji miejskiej dla Zaniemyśla.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz