|

Obchodzą swoje 79. urodziny. Święto 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie

Rocznica Sformowania Batalionu Dowodzenia Srem 1
79. rocznica sformowania 6. batalionu dowodzenia SP / fot. M. Czubak
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

26 maja, w Dzień Matki, odbył się uroczysty apel z okazji 79. rocznicy sformowania 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych. Apel poprzedzony został mszą świętą w kościele garnizonowym.


Berdychowski Wv

W obchodach udział wzięły pododdziały reprezentujące jednostki stacjonujące w Garnizonie Śrem oraz podoodział Zespołu Szkół Technicznych w Śremie. Nie zabrakło byłych dowódców, przedstawicieli współpracujących jednostek wojskowych, klas mundurowych i organizacji z którymi batalion prowadzi owocną współpracę w ramach podpisanych porozumień.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Podczas uroczystego apelu wręczono wyróżniającym się żołnierzom batalionu listy gratulacyjne oraz odznaki pamiątkowe żołnierzom, których postawa i osiągnięcia służbowe przyczyniły się do budowania dobrego imienia 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych.

Przedstawiciele władz samorządowych również docenili obecność batalionu w Śremie i na ręce kierownictwa jednostki złożyli okoliczne adresy oraz podziękowania.

6.bdow SP – rys historyczny

W marcu 1944 roku przystąpiono do formowania 1 Armii Wojska Polskiego. W jej skład weszło dowództwo lotnictwa Wojska Polskiego. Po utworzeniu dowództwa utworzono oddział łączności. W tym celu przekazano 6. samodzielny pułk łączności lotniczej. W 1958 roku, w czerwcu, pułk został przeniesiony do Śremu. W rocznicę 30-lecia Wojska Polskiego pułk otrzymał nazwę: 6. pomorski pułk łączności. 24 września 1994 roku pułk otrzymał nowy sztandar ufundowany przez społeczność śremską. 5 maja 1998 roku zakończono funkcjonowanie pułku w strukturach 4 korpusu lotniczego. W tym samym roku rozpoczęły się przygotowania do formowania 6. brygady dowodzenia w Śremie. 1 lipca 2007 roku powstał 6. batalion dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie. Od 1 stycznia 2014 roku podlega on dowódcy 9. brygady wsparcia dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych.

Zostaw komentarz