|

Budżet obywatelski Śremu – spotkanie pełne inspiracji

Spotkanie Dot. Budzetu Obywatelskiego 8
fot. D. Górna
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

We wtorek, 16 maja w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców gminy Śrem, zainteresowanych aktywnym udziałem w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.


Berdychowski Wv

Spotkanie zostało zorganizowane przez urzędników gminy Śrem, by zainspirować mieszkańców do przygotowania ciekawych projektów w BO. W wydarzeniu wziął udział Dawid Drobnic ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań, który specjalizuje się w tworzeniu projektów obywatelskich i co roku ma na swoim koncie wygrane propozycje w BO. Gość przedstawił projekty zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego w całym kraju.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Wśród propozycji znalazły się głównie te tzw. miękkie, ukierunkowane na integrację mieszkańców. A wśród nich na uwagę zasługiwały:

  • Park śniadaniowy w Komornikach, czyli miejsce spotkań mieszkańców, przestrzeń służąca integracji, idealne miejsce na otwarte warsztaty,
  • Kino plenerowe w Chomęcicach,
  • Fungielski, czyli warsztaty językowe dla dzieci, dorosłych i seniorów z Lubonia,
  • Zakup strojów ludowych dla Kola Gospodyń Wiejskich w Woli Zabierzowskiej,
  • Doposażenie kuchni OSP w Bulinie,
  • Organizacja festynów rodzinnych w gminie Dobra,
  • Biesiada u sąsiada – lokalna impreza dla mieszkańców gminy Tarnowo Podgórne,
  • Konkurs kulinarny dla KGW – Kiermasz smaków.

Dawid Drobnic przypomniał także o możliwości grupowania projektów i tworzenia koalicji między autorami projektów. Z kolei podstawowe zasady dotyczące zgłaszania projektów przypomniała Julia Projs.

W procesie budżetu obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec gminy Śrem, bez względu na wiek

Julia Projs

Natomiast Adrian Wartecki zaprezentował panel do zgłaszania projektów. – To bardzo intuicyjne narzędzie. Nie powinno być problemów. Oczywiście zawsze chętnie służymy pomocą – zapewniał.

  Czekoladowe Święto - Dzień Czekolady

Do rozpoczęcia zgłaszania projektów zostały już tylko dwa tygodnie (od 1 do 30.06). Przypominamy, że wszelkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie – budzetobywatelski.srem.pl. Również na tej stronie znajduje się zakładka „forum pomysłów”, które może być inspiracją dla autorów projektów.

Wtorkowe spotkanie było niezwykle ciekawe i inspirujące. Być może w tej edycji budżetu obywatelskiego uda się zerwać z tradycją zgłaszania w dużej mierze dużych projektów, takich jak: boiska szkolne czy przedszkolne place zabaw, bo mamy wrażenie, że tak naprawdę BO nie powinien finansować zadań przypisanych oświacie i powinien być bardziej otwarty na potrzeby większej grupy mieszkańców.

2 komentarze

Zostaw komentarz