Image

Święto pi na luzie w iłówskiej podstawówce

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dzień Liczby Pi to amerykańskie święto obchodzone 14 marca, głównie przez środowiska uniwersyteckie i szkolne, a zwłaszcza przez matematyków i fizyków. Sposób zapisu daty stosowany w Stanach Zjednoczonych przywołuje skojarzenie z przybliżonym zapisem liczby π (3.14).

Dzień Liczby Pi jest na ogół świętowany z przymrużeniem oka. W Szkole Podstawowej w Iłówcu było to po prostu święto matematyki i koła. Zadania i zabawy opierały się właśnie na tej figurze a realizowane były w Owocowych Drużynach. Wyglądały następująco:Na początek podziwiano dwie prezentacje przygotowane przez Justynę Potocką – Meyer: pierwsza związana z powiązaniem wielokątów foremnych z kołem i druga dotycząca powstawania brył obrotowych.

Następnie uczniowie klas 1-3 pod opieką nauczycielek Anny Domanieckiej oraz Izabeli Moszyńskiej i liderów drużyn wykonywali prace plastyczne z tekturowych kółek pod tytułem: „Wiosna tuż, tuż”. Nie zabrakło również rekreacyjnych zabaw z kołami oraz gra w Dobble „na okrągło” pod opieką Elżbiety Węglewskiej.

Natomiast zadania dla klas 4-8 to wyznaczanie liczby pi za pomocą miary krawieckiej, mandale z rozwinięcia dziesiętnego liczby pi, szukanie ciekawych zestawień cyfr rozwinięcia liczby pi np. ważnych dat, nr telefonów itp., oraz test wiedzy poprzedzony prezentacją krótkiej historii poszukiwania liczby pi.