Rolety zewnętrzne na okna dachowe – jak montować?

Jak wybrać idealną roletę zewnętrzną?

VW_Berdychowski_400_150(1)


Rolety zewnętrzne to coraz popularniejsze rozwiązanie w przypadku okien dachowych. Ten element stolarki okiennej łączy w sobie wiele zalet, a wśród nich możliwość kontrolowania temperatury i nasłonecznienia wewnątrz pomieszczenia. Montaż rolet pozwala na zaciemnienie wnętrza w 100% i w ten sposób zredukowanie intensywnego nagrzewania latem, zwłaszcza jeśli okno położone jest od strony południowej. Zimą z kolei rozwiązanie to stanowi dodatkową izolację i ochronę przed chłodem oraz wiatrem. Oprócz kwestii termoregulacyjnej rolety zewnętrzne na okna dachowe utrudniają włamanie, zapewniają prywatność mieszkańcom, a także zmniejszają poziom hałasu docierającego z zewnątrz.

Rolety zewnętrzne wykonane są z głównie z aluminium oraz dodatkowych elementów łącznikowych, m.in. z gumy:
https://sklep.fakro.pl/rolety/rolety-zewnetrzne-na-okna-dachowe.html. Lekka, a zarazem wytrzymała budowa pozwala na montaż w każdego rodzaju oknie dachowym. Zanim jednak zdecydujesz się konkretny model, wybierz odpowiedni rozmiar rolety (dopasowany do tabliczki znamionowej okna) oraz sposób sterowania: ręczny (korba) lub elektryczny (pilot lub klawiatura naścienna). W ofercie producenta FAKRO znajdują się również rozwiązania wyposażone w panele solarne.

Montaż rolety zewnętrznej – krok po kroku

W teorii montaż rolety na oknie dachowym powinien być wykonany przez fachowca, najlepiej dekarza. Z pracą poradzi sobie również każda osoba dysponująca podstawowymi umiejętnościami w zakresie instalacji stolarki okiennej. Jakie narzędzia przydadzą się do montażu? Oprócz zestawu części dostarczonych od producenta należy przygotować wiertarko-wkrętarkę, miarę, ołówek, nożyk do cięcia oraz kombinerki.
Roletę można zainstalować bez demontażu skrzydła okiennego, jednak wykonanie tego etapu znacznie ułatwi pracę.

Poniżej przedstawiamy kolejne kroki montażu rolety zewnętrznej na oknie dachowym.

Krok 1. Usuń sworznie łączące roletę z profilem montażowym w celu wyjęcia profili.

Krok 2. Upewnij się, że nawiewnik okienny nie będzie przeszkadzał w montażu rolety. W razie konieczności należy go odkręcić, przyciąć, a następnie z powrotem zamontować.

Krok 3. Dopasuj umiejscowienie otworów do kostki ryglującej okna.

Krok 4. Dopasuj profile montażowe do kaptura okna – w niektórych przypadkach (niski kaptur, szeroka rynna) może istnieć konieczność zastosowania dodatkowych podkładek. Niezależnie od konstrukcji w tym etapie należy przykleić masę uszczelniającą zgodnie z instrukcją producenta.

Krok 5. Przykręć zespół profilu montażowego do kaptura okna.

Krok 6. Wykorzystując szablon wiercenia, wykonaj otwory pod oprawę górną, a następnie zamontuj oprawę.

Krok 7. W zależności od rodzajów przetłoczeń pod wkręty w odpowiedni sposób zamontuj ślizgi dolne rolety do profili trapezowych. Może być konieczne użycie podkładek.

Krok 8. Do górnych profili trapezowych okna zamontuj uchwyty suwaka.

Krok 9. Umieść roletę w profilu montażowym i zabezpiecz sworzniami. Dolną część rolety nasuń na ślizgi dolne. Użyj sworzni do zabezpieczenia uchwytu suwaka.

Krok 10. Zamontuj oprawę dolną.

Ostatnim etapem jest montaż korbki we wskazanym miejscu. W przypadku rolet sterowanych elektrycznie w tym miejscu konieczne będzie podłączenie rolety do sieci elektrycznej.

Nie zapomnij o konserwacji

Prawidłowo zamontowana roleta zewnętrzna skutecznie ochroni wnętrze przed czynnikami pogodowymi oraz poprawi bezpieczeństwo domu. Jednak na instalacji nie należy poprzestać. Pamiętaj o dbaniu o urządzenie, regularnie usuwając zanieczyszczenia, zwłaszcza nagromadzony śnieg. Stosuj się do instrukcji producenta, jeśli chodzi o otwieranie okna przy zamkniętej rolecie oraz myciu. W przypadku czyszczenia używaj specjalnych zaczepów zabezpieczających.