Jak widzi osoba z jaskrą?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Z jaskrą związane jest kilka czynników wysokiego ryzyka, ale przede wszystkim jest to choroba, która występuje u osób starszych, a także tych, u których członek rodziny kiedyś cierpiał na tą chorobę. Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała ją na listę chorób cywilizacyjnych, co oznacza, że wraz z innymi chorobami jest ona związana z rozwojem cywilizacji i zmiany trybu życia społeczeństwa. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty.


Berdychowski Wv

Charakterystyka jaskry

Jaskra – objawy to między innymi wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i jednoczesny zanik nerwu wzrokowego. Jest on niezwykle istotny, ponieważ łączy on siatkówkę z mózgiem. Stan ten znany jest jako neuropatia jaskrowa. Z biegiem czasu stopniowo obumiera nerw wzrokowy, przez co w polu widzenia pojawiają się ubytki. One z kolei sprawiają, że do mózgu człowieka przekazywany jest niekompletny obraz, który może w skrajnym przypadku całkowicie zaniknąć.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Jakie są przyczyny powstawania tej choroby?

Jaskrę sklasyfikowano w zależności od przyczyny jej powstania, jako jaskrę wtórną oraz pierwotną. Jaskra wtórna jest konsekwencją innych chorób oczu takich jak stany zapalne. Pierwotna zaś jest chorobą oczu, której przyczyna powstania nie do końca jest znana. Jaskra wrodzona jest wynikiem nieprawidłowości w budowie gałki ocznej.
  Jak dobrać idealne obuwie damskie do nowoczesnego stylu?

Jakie są czynniki mogące mieć wpływ na pojawienie się choroby?

Jednym z czynników jest występowanie tej choroby oczu u innych członków rodziny. Bardzo ważnym czynnikiem jest także wiek. Osoby powyżej czterdziestego roku życia są bardziej narażone. Nie bez znaczenia ma także styl życia i stopień narażenia na silny i długotrwały stres. Innymi czynnikami mogą być także zaburzenia krążenia obwodowego, choroby sercowo-naczyniowe, bóle głowy, a także stosowanie niektórych leków np. kortykosteroidy, doustnych środków antykoncepcyjnych. Ostateczna przyczyna powstawania jaskry, nie jest znana, ale najczęściej uważa się, że podłożem do jej powstania są zaburzenia kąta przesączania, który warunkuje odpływ cieczy wodnistej z oka. Od objętości właśnie tej cieczy zależy ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Jak się ona objawia?

Najczęstszymi objawami jaskry jest światłowstręt, a także obniżony stopień ostrości widzenia. Dodatkowo osoby, cierpiące na tą chorobę oczu mogą mieć widzenie mroczków lub tęczowych kół w czasie patrzenia na źródło światła. Innym jaskry objawem może być również częste łzawienie, a także ograniczone pole widzenia.  W momencie pojawienia się dużego wzrostu ciśnienia śródgałkowego, może pojawić się silny ból oka, głowy, nudności i wymioty, a także zwolniona akcja serca.

Profilaktyka i leczenie jaskry

Jedyną skuteczną profilaktyką są regularne badania, które muszą być przeprowadzane w dobrostanie. Jeśli zaczynamy odczuwać jakiekolwiek objawy jaskry to znaczy, że jesteśmy już w jej końcowym etapie. Badania muszą być przeprowadzone przed odpowiedniego specjalistę i przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Kluczowe jest jej szybkie zdiagnozowanie. Przy leczeniu jaskry stosuje się krople do oczu obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeśli to okazuje się niewystarczające przeprowadza się leczenie laserowe lub operacyjne.