||

Masłowo. Ferie pod znakiem bezpieczeństwa i pierwszej pomocy

Zajęcia przygotowane z myślą o najmłodszych przede wszystkim skupiały się wokół szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Nie zabrakło także elementów pierwszej pomocy oraz integracji przy ognisku.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest niebezpieczny? Jak rozpoznać zatrucie czadem? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali młodzi mieszkańcy Masłowa, uczestniczący w zajęciach świetlicowych podczas ferii zimowych. Pogadankę na temat czadu przygotował prezes OSP Masłowo – Benedykt Włodarczak.Tlenek węgla, czyli wspomniany czad, to silnie trujący, bezbarwny i bezwonny gaz, nieco lżejszy od powietrza. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalenia drewna, oleju, gazu, węgla itp. Zatruciu czadem sprzyja brak odpowiedniej wentylacji, zaklejone kratki wentylacyjne, szczelnie zamknięte okna i drzwi, niewietrzone pomieszczenia.

Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, uniemożliwiając tym samym prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi. Efektem tego może być zatrucie czadem, a w konsekwencji uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał, a nawet śmierć.

Dopełnieniem pogadanki o czadzie był pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prezentacja zawartości torby R1. Tę część spotkania przygotował ratownik przedmedyczny – Piotr Taciak

Przygotowano także tematyczny konkurs plastyczny – zadaniem uczestników spotkania było wykonanie pracy plastycznej. Konkurs rozstrzygnięto następnego dnia, podczas wizyty w PSP w Śremie.

W wycieczce do PSP w Śremie udział wzięło 50 osób. W rolę przewodnika wcielił się druh Łukasz Wasielewski, który pokazał gościom z Masłowa m.in. tor ćwiczeń, wozownię, wozy strażackie, łodzie itp. Największą atrakcją okazały się makiety edukacyjne, dzięki którym dzieci mogły zobaczyć, w jaki sposób powstaje pożar.

Ogłoszone zostały także wyniki konkursu plastycznego „Czad cichym zabójcą”. Miejsce pierwsze zajęli Wojtek i Bartek Banaszak. Na miejscu drugim uplasowała się Martyna Banaszak, a na trzecim Wiktor Włodarczak. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci czujników czadu. Podsumowania konkursowych zmagań dokonał druh Kuba.

Na zakończenie ferii organizatorzy przygotowali ognisko integracyjne. W spotkaniu udział wzięli zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy Masłowa. Piątkowy wieczór upłynął pod znakiem integracji, wspólnych rozmów i planów na przyszłość.

Dla dzieci była to także doskonała okazja, by skorzystać z zakupionych dzień wcześniej gier planszowych i sportowych. Zakup był możliwy dzięki środkom pozyskanym z puli Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dolsku.