Image

Nowy projekt rządu. Laptopy dla 4-klasistów

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

– Nie wszyscy uczniowie mają równy dostęp do sprzętu komputerowego – pokazała to pandemia COVID-19 i nauka zdalna. Rozwiązujemy ten problem – już jesienią do 370 tys. 4-klasistów trafią nowe laptopy. Przekażemy na ten cel 760 mln złotych. Inwestycja będzie korzystna zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. 4 klasa szkoły podstawowej to początek nauki licznych przedmiotów. To właśnie od tego etapu, dzieci będą miały dostęp do odpowiedniego sprzętu, a nauczyciele będą mogli podczas lekcji korzystać z nowych technologii – wyjaśnia kancelaria premiera.

Zdaniem premiera pandemia COVID-19 zmieniła świat. – Zarówno praca jak i nauka przeszła w tryb zdalny. Niektórzy uczniowie mieli problem z udziałem w lekcjach online. Dotyczyło to m.in. rodzin wielodzietnych. Jako rząd odpowiadamy na ten problem. Już jesienią 370 tys. uczniów będzie mogło cieszyć się nowymi laptopami – zapewnia M. Morawiecki i zaznacza, że dzisiaj komputer jest już niezbędnym instrumentem, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji.Zdaniem premiera inwestycje w edukację, cyfryzację czy technologie są kluczowe dla przyszłości Polski. – Nieustannie zauważamy zmiany oraz rozwój w obszarze technologii. Uczniowie muszą mieć równy dostęp do odpowiedniego sprzętu, aby móc w tych zmianach uczestniczyć. Dzieci i młodzież muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby się sprawnie poruszać we współczesnym świecie – podkreśla szef rządu.

fot. KPRM

Czas wprowadzić szkołę w XXI wiek


Berdychowski Wv

Rząd planuje każdego roku kupować laptopy dla 4-klasistów. – Jest to ważna inwestycja w edukację młodych ludzi i znaczące odciążenie budżetów rodzinnych. Uczniowie, którzy otrzymają nowy sprzęt, będą mogli korzystać z laptopów w następnych latach nauki w szkole podstawowej. Przeznaczymy na tę inwestycję 760 mln zł – informuje premier.

Rząd wybrał 4-klasistów, ponieważ właśnie ci uczniowie zaczynają naukę większej liczby przedmiotów, mają także szersze zajęcia z informatyki oraz za zadanie rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.

Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z laptopów tej samej jakości. 4-klasiści będą mieli do nich równy dostęp. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby wyrównywać nierówności – podkreśla M. Morawiecki

fot. pixabay

Laptopy dla uczniów z terenów popegeerowskich

To nie pierwsze rządowe wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci. Przypomnijmy, że w 2022 r. laptopy, komputery czy tablety trafiły do około 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich. Wówczas na ten cel rząd przeznaczył blisko 600 mln zł.

Laboratoria Przyszłości

Rząd prowadzi także program pod nazwą „Laboratoria Przyszłości”. Korzystają z niego szkoły z powiatu śremskiego. O czym wspominaliśmy kilkukrotnie w ubiegłym roku. – Inwestujemy również w nowe technologie dla szkół. Przekazaliśmy im wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” szkoły mogą wybierać z kilkuset propozycji nowoczesnego sprzętu technicznego, m.in. drukarki 3D, gogle VR, roboty czy mikrokontrolery – wyjaśnia premier.